33 universiteit" en tevens, dat deze gedachte zijn tijd zóó ver vooruit was, dat onder alle omstandigheden de kans op slagen klein zou zijn geweest, maar dat deze kans door Van de Perre's vroegen dood en de ongunst der tijden geheel nul werd. Het lijkt mij ook een ernstig gevaar te zijn geweest voor het Natuurkundig Gezelschap en het Zeeuwsch Genootschap, dat Van de Perre deze vereenigingen dienstbaar maakte aan zijn streven al zullen we tegelijk moeten erkennen dat, in het bijzonder tegenover het Zeeuwsch Genootschap, zijn werk ook nut stichtte. Zouden wij echter, dit alles wetende en overdenkende, voor de toekomst samenwerking moeten vreezen Natuurlijk niet. U weet dat in den laatsten tijd het Natuurkundig Gezelschap en het Zeeuwsch Genootschap bij herhaling hebben samengewerkt. Dit was geen toeval, maar het begin van een nieuwe lijn. Echter niet van een lijn, die een verlengstuk zou mogen heeten van de gedachten-lijn van Van de Perre. Ons schot is hooger gemiktwij beoogen daarbij de weten schappelijke samenwerking der beide vereenigingen, die, naast elkaar geplaatst, het geheele gebied der wetenschappen beslaan. Zoo'n samenwerking is voor een kleine stad als Middelburg bitter noodig. Hoe ver deze samenwerking zal kunnen en moeten gaan, zij overgelaten aan de fantasie en aan de wijsheid der bestuursleden van beide vereenigingen. Laat ons nu nog éénmaal den blik terug laten gaan over den afgelegden weg en ons afvragenwat is er na eigenlijk nog over van dat Natuurkundig Gezelschap van 1780 Onze eerste neiging is te antwoordenniets. De deftigheid van de koetsen, de pruiken en de pijpen is weg; de dominees zijn lang verdwenen en altijd nog niet weergekeerd; de doceerende leden geven ons geen lessen meerhet Museum Medioburgense en de instrumentkasten leven alleen nog in de herinnering der ouderen; wat is er nog over? De naam! Ja, de naam, maar een naam die niet meer past op 't heden. Is er dan niets meer over? Ja, er is iets over, en wel het allerbelangrijkste, de ziel zelve. Archief 1923. 3

Archief | 1923 | | pagina 95