56 geluk, zuiver experimenteel. Op grond van het feit, dat na onder zoek met X-stralen haaruitval was opgetreden, begon Ereund in Weenen in 1897 bij overmatigen haargroei doelbewust stralen- behandeling toe te passen en in 1899 bestraalden Sjogren en Stenbeck voor het eerst met succes huidkankers. Al ras bleek het middel schadelijke nevenwerkingen te vertoonen en de eerste 10 jaren van de 20e eeuw werden gebruikt om systematisch werking en doseering der Röntgenstralen te bestudeeren met zoodanig goed gevolg, dat na 1912 een logische, doelbewuste en in beproefde handen in het algemeen ongevaarlijke stralenbe- handeling voor verschillende aandoeningen kon worden aangewend. In verschillende plaatsen in Nederland verschenen Röntgeninstituten en zoo kan het geen verbazing wekken, dat ook in de geïsoleerde provincie Zeeland de behoefte aan een stralenarts zich allengs deed gevoelen. Slechts door en in samenwerking met een groot aantal huisartsen en specialisten kan de radiologie zich vrucht baar ontwikkelen. Ook deze samenwerking kon in Middelburg op aangename wijze tot stand komen en het hierdoor te bereiken „nuttig effect", dat wij met groote mate van zekerheid dorsten te voorspellen, zal U kunnen blijken uit wat bereikt is in de behan deling van een aantal lijders aan bloedziekten. Op de mogelijkheid om bloedziekten met X-stralen te behan delen wees reeds in 1902 de Amerikaan Senn, waarop ik later nog even zal terugkomen. Eerst zullen we de vraag nader onder de oogen zien, wat wij onder „bloedziekten" verstaan. We zullen hieronder samenvatten die aandoeningen, waarbij de veranderingen van het bloed en de bloedbereidende organen (milt, lever, beenmerg, lymphklieren) de voornaamste afwijkingen zijn. Daarom vallen de bloedsverande- ringen bij b.v. suikerziekte, algemeene bloedvergiftiging, typheuze koorts of uraemie er niet onder, maar kunnen de zeer ernstige secundaire vormen van bloedarmoede niet geheel onbesproken blijven. De scheiding is ongetwijfeld ietwat gekunsteld, in de praktijk blijkt ze echter te voldoen. De diagnostiek van de bloedziekten wordt, behalve door de klachten, welke veelal zoo weinig karakteristiek zijn, dat ik hierbij niet uitvoerig behoef stil te staan, beheerscht door de afwijkingen

Archief | 1924 | | pagina 108