ZIEKTEGESCHIEDENISSEN. 66 medegemaakt, waar in aansluiting aan een eenvoudige amputatio mammae wegens beginnend carcinoom, een koortsend ziektebeeld optrad met een bloedbeeld, dat geheel als leukaemievoorbeeld zou kunnen dienen, maar dat zooals uit gedeeltelijke sectie bleek op beenmergmetastasen berustte Alvorens tot de ziektegeschiedenissen over te gaan nog een enkel woord over de haemorrhagische diathesen. Slechts sporadisch leest men in de Röntgenliteratuur iets hierover. Eclatante successen onafwijsbaar op radiotherapie terug te brengen, zijn mij niet bekend. Verschillende dezer aandoeningen laten zich bovendien op andere wijze goed beïnvloeden. Alleen de haemophilie is wellicht voor radiotherapie geschikt in bepaalde omstandigheden, n.l. wanneer op grond van een indicatio vitalis moet worden geopereerd. Het onvoldoende stollingsvermogen laat zich door bestraling van de milt (b.v. 1 y2 uur voor de operatie) tijdelijk verhoogen. Enkele verkorte ziektegeschiedenissen zullen thans volgen. I. Een geval van chronische myelogene leukaemie. 1de leukaemiën, door Viechow in 1845 voor het eerst als systeemziekte herkend en beschreven, onderscheidt men tegen- woordig.in den lympathisclien en den myelogeuen vorm.Quantitatieve en qualitatieve veranderingen van de witte bloedcellen zijn voor de diagnose beslissend en voeren tot de overweging, dat bij de leukaemiën een onbegrensde woekering dezer cellen optreedt, waar door het bloed wordt overstroomd. De hyperplastisclie woekering in de bloedbereidende organen (myelogene systeem eenerzijds, lymph- klierstelsel anderzijds) schijnt primair te zijn en oorzaak van het optreden van zooveel onrijpe bloedcellen in de bloedbaan. Over de oorzaken van de leukaemie is verder eigenlijk niets bekend. Infectiekiemen zijn vruchteloos gezocht. Loewits meende er een amoebe voor aansprakelijk te mogen stellen, maar dit berustte op een misverstand. In de eerste tijden der ziekte schijnen de patiënten weinig last te hebben; als subjectieve verschijnselen de patiënten in handen van den geneesheer brengen, is gewoonlijk het ziekte beeld vrijwel compleet. Dan klagen ze over pijn in den buik en

Archief | 1924 | | pagina 118