77 lijking 30 October 1921 naar den heelkundige werd verwezen, aangezien zijn ademnood werd veroorzaakt door een gezwel, dat rechts uit de borsthalte kwam uitpuilen, daarbij de luchtpijp sterk naar links verdringende. Hij had al wel een half jaar over een drogen blafhoest geklaagd, waarvoor zijn huisarts nooit een verklaring heeft kunnen vinden. Bij onderzoek werd nu een duidelijke demping naast het borstbeen gevonden, een Röntgenfoto gaf een typisch mediastinaalgezwel te zien. Er was stuwingsoedeem in het gelaat. (Zie figuur 7 en figuur 8). Op grond van den ernst van de stoornis in de ademhaling werd allereerst tot tracheotomie besloten. Gelijktijdig werd een proefuitsnijding in het gezwel verricht. De patholoog anatoom kon helaas geen zekerheid verschaffen omtrent den aard van het lijden. Het bloedbeeld bleek normaal, de reactie van Pirquet was negatief evenals de reactie van Wassermannde temperatuur was niet verhoogd en de diagnose mocht dus wel gesteld worden op lymphosarcoma mediastini of lymphogranulomatosis. De milt was niet voelbaar. Snel werd een krachtdadige reeks diepte-bestra lingen gegeven. Plet gezwel smolt als sneeuw voor de zou, wat als steun voor de diagnose mag worden uitgelegd. De ademhaling herstelde zich spoedig, de opening van de tracheotomie genas spoedig en binnen een maand na het begin der behandeling was de patient schijnbaar genezen. Toch werd. een nieuwe reeks bestralingen toegepast, en na een rustpoos van 2 maanden nog een derde reeks bestralingen gegeven. Het succes werd regelmatig door middel van Röntgenphoto's gecontroleerd en van af 1 Februari 1922 tot lieden smaakt de man het genoegen ongestoord zijn werkkring als onderwijzer te hebben kunnen uitoefenen. De toekomst zal uitmaken of het wantrouwen, dat we ten opzichte van blijvende genezing voor- loopig koesteren, al of niet gerechtvaardigd is. Het bereikte resultaat stemt echter, onafhankelijk van wat de toekomst zal uitwijzen, tot groote dankbaarheid. (Zie figuur 9). Twee kinderen werden Kerstmis 1923 naar mij voor behandeling met. Röntgenstralen verwezen. Het eerste was een meisje van 2% jaar. Ze had toen een vuist-

Archief | 1924 | | pagina 129