79 huiduitslag op, door den huidarts terecht als prurigo herkend. Ik achtte op grond van de huidjeuk een pseudoleukaemie voor waarschijnlijker dan een tuberculeus proces. Het roode bloedbeeld bleek normaal, er was een lichte leucocytose (21000, normale verhoudingen), een kliertje werd verwijderd, de eene helft voor de dierproef, de andere helft voor pathologisch anatomisch onderzoek gebruikt. Het proefdier is gezond gebleven en de patholoog anatoom heeft de diagnose op lymphosarcoom gesteld. Onder invloed van de bestralingen zijn alle klieren verdwenen. Het leerzame van deze ziektegeschiedenis is m. i. hierin gelegen, dat ook een schijnbaar tuberculeus proces nadere bevestiging be hoeft voor men er te veel zijn behandeling naar richten mag en dat vooral de prurigo in zulke twijfelgevallen in staat blijkt te zijn ons op het juiste spoor te brengen. He klierzwellingen zijn tot heden weggebleven, maar patient is zwak en sukkelend gebleven. Wanneer we nu kort alles samenvatten, dan zien we dat bij een reeks patiënten met bloedziekten succes in een meerdere of mindere mate kon worden verkregen; of een werkelijke blijvende genezing bereikbaar is, is zeer onwaarschijnlijk. Dit verbaast mij niet, want de Röntgentherapie is geen antioorzakelijke therapie, maar een symptomatische. De oorzaak der bloedziekten is nog volslagen onbekend. Is er één oorzaak of zijn er verschillende oorzaken? Aan de wetenschappelijke vorschers der toekomst de grootsche taak op deze vraag het antwoord te zoeken. Laat ons hopen, dat zij het vinden en dat er met succes een doelbewuste antioorzakelijke behandeling door kan worden opgebouwd. Zoolang we zoover nog niet zijn gekomen, dwingt onze medische plicht ons te behandelen met de middelen, die ons het verst kunnen voeren in de richting van tijdelijk succes van grooten omvang. De toepassing der Röntgenstralen heeft ongetwijfeld - aldus bekeken terecht in de behandeling der lijders aan bloed ziekten een belangrijke plaals ingenomen. We mogen dankbaar zijn voor dit middel, maar niet voldaan. Er is op dit gebied, zooals welhaast op elk medisch onderdeel, nog heel veel te doen Middelburg, Juni 1924.

Archief | 1924 | | pagina 131