87 fast unbegreiflich class dieses unbehilHiche Verfahren sicb lautesten Beifall erringen Konnte, etc." Vermeld wordt dat de „bacilli Neperiani" of „Nepers bones" zich spoedig over bet geheele vasteland verbreidden en ook hier en daar bij het onderwijs ge bruikt werden (Handbuch des naturwiss. Unterriclits, Novienberg, I Geschiclite des naturw. u math. Unterriclits von F. Pahl, Quelle Meijer, Leipzig, 1913, pag. 107 „Tatsachlich sind diese Bacilli Neperiani auch gelegentlich iin (Tnterrichte gebraucht worden so dass die Schiller von der Plage erlöst wurden das Einmal- eius zu erlernen".) Gunstiger oordeelden (zooals wij Cantor, reeds hoorden zeggen) de tijdgenooten. In de „Nieuwe Telkonst" (vol lediger titel: „Eerste Deel van de Nieuwe Telkonst, inhoudende verscheyde manieren van rekenen, waerdoor seer licht konnen volbracht worden de Geometrische ende Arithmetische questien. Eerst gevonden van Joanne Nepero, Heer van Merchistown, ende uyt het Latijn overgheset door Adrianum Vlack mitsgaders etc. etc., door Ezechiel de Decker etc. Ter Goude, bij Pxeter Kammaseyn, 1626) schrijft De Decker, zelf rekenmeester, in de Voorreden, na vermeld te hebben dat de logarithmen naar zijn meening „voor de gemeene Luyden, die liaer in de Wiskonsten niet en oeffenen, ondienstigh waren", het volgende: „Korts daer nae toonde mij den voornoemden Adriaen Vlack, een ander Boeckxken des selfden Joannis Neperi, int Latijn beschreven ende genaemt Rabdologia etc., hetwelck hij mede in Duyts over- settede door mijn versoeck, waer in ick bevont het ghene mijn begheeren volkomen voldede, alsoo int selfde konstigh gheleert wort, alle voorvallende sware ende langhe Menighvuldigingen, Deelingeu, AATtreckingen der Vierkante ende Teerlincxze AVortels etc. met besondere lichticlieydt af veerdighen door het ghebruyck van eenighe Koetjes, van den Autheur daertoe gheordonneert etc.". Op dergelijke wijze schrijft A7lack in zijn Toeeyghen-Brief aende Doorluchtighe Hooge ende Mogende Heeren (der Staten-Generaal) „AVat kander in de Telkunst beter zijn, dan allle sware Reke- ningen licht, veerdig ende sonder arbeyt te volbrengen? Wat aengenamer dan wecli te nemen U... verdriet, waer door vele Persoonen afghetrocken worden van de alderbeste wetenschap der Edele Mathematische kunsten?" Archief 1924. 7

Archief | 1924 | | pagina 143