2 Sint Bavo, waarvan de Sint Bavo door haar indrukwekkende afmetingen en bouwtrant nog altoos de bewondering opwekt van het nageslacht, het getuigde alles van den voorspoed en de wel vaart door de burgerij genoten. Dien bloei had de stede te danken aan haar uitgebreide negotie en nijverheid. In den loop der dertiende eeuw drijven de Aarden- burgsche kooplieden handel op West-Frankrijk J) en Engeland 2), en gaan tot in Holstein toe het door hen benoodigde koren in slaan 3). Wederkeerig verschijnen op hare vrije laken- en paarden markten de kooplieden van elders 4), en spoort koning Eduard II van Engeland in 1296 zijn onderdanen aan om voor hun handel ook Aardenburg te bezoeken 5). Een oogenblik zelfs lijkt het of zij Brugge, Vlaanderen's eerste handelsstad, naar de kroon zal steken. Tengevolge van de schade, hun tijdens de jongste woelingen aldaar berokkend, en bevreesd dat een herhaling van deze hun persoonlijke veiligheid zou bedreigen, verplaatsten de Duitsche kooplieden- in 1280 hunne kantoren van Brugge naar Aardenburg 6). Doch de gewichtige privilegiën, welke de graaf van Vlaanderen hun toezegde, lokten de Duitschers twee jaar later weer naar Brugge terug 7). Omstreeks 1305 vonden de Duitschers zich door nieuwe moeilijkheden genoopt hun zetel andermaal over te brengen naar Aardenburg 8). Ook nu echter bleven zij hier slechts enkele jaren gevestigd, want in 1310 gelukte het de Bruggelingen hen door het verleenen van allerlei voorrechten weder naar Brugge terug te tronen 9). Daarmede was voor Aarden- burg de kans om Brugge op zijde te streven, zoo niet te over vleugelen, voor goed vervlogen. Het invloedrijke Brugge wist de 1) Zie Rudolf Hëpke, Brugge's Entwicklung zurn mittelalterlichen Weltmarkt, Berlin, 1908, S. 134, 185. 2) Zie de acte van 8 Febr. 1261. Van Oyen, a. w. no. 12. 8) Als voren, no. 10. 4) Als voren, no. 20. 5) Als voren, no. 22. 6) Hardung, Die Entstehung des hansischen Comptoirs zu Brugge in Sybel's Historische Zeitschrift 28 S. 330. 7') Als voren, S. 333. 8) Als voren, S 337. 9) Als voren, S. 344.

Archief | 1924 | | pagina 54