3 mededinging van Aardenburg, Sluis en Damme te fnuiken en zoodoende het gevaar af te wenden, dat haar overmacht op het gebied van den handel een tijd lang had bedreigd. Met de ontwikkeling van Aardenburgs handel hield die van hare nijverheid gelijken tred. Behalve in de kleinere ambachten en neringen, die voor de plaatselijke behoeften werkten, vond de burgerij gedurende de eerste helft van de veertiende eeuw baar bestaan in den landbouw, waar de vruchtbare grond in den omtrek van zelf toe uitlokte, in de exploitatie der in de buurt opgerichte kalkbranderijen in de haringvisscherij wélke zij met die van Sluis, Mude, Oostburg, Biervliet, Damme, Blankenberghe en Oostende tot onder de kusten van Engeland uitoefende 2), vóór alles echter in de fabrikatie van laken. De weede en de meekrap, als grond stoffen voor de bereiding van de bekende blauwe en roode verf, en de wol, die deels per as werd aangevoerd, deels binnenkwam uit Eriesland, Engeland en Spanje langs de omstreeks 1243 ge graven haven, werden binnen de stad door de kammers, ververs, volders, scheerders en ververs tot verschillende soorten van laken verwerkt, die nog in het midden van de veertiende eeuw op de markten van Lubeck, Rostock en Hamburg aftrek vonden 3), Het kon niet anders of een plaats, waar zooveel welvaart heerschte, moest naast de kooplieden, die er hun handelszaken kwamen verrichten, ook een menigte tot zich trekken van die talrijke zwervers, van wie in de middeleeuwen de wegen en straten zwart zagenhandwerkslieden die van stad tot stad op hun am bacht reisden, weggeloopen lijfeigenen, verbannenen, bewoners van het platteland door de rampen van den oorlog tot armoede ver vallen, misdadigers aan den wrekenden arm der justitie ontvloden, pelgrims die ter bedevaart togen om een gelofte te volbrengen of wel omdat de pelgrimage hun tot straf voor het eene of andere misdrijf was opgelegd. Ten behoeve van deze bonte schare van reizigers, voor het 1) Keurbrief, art. 287. 2) Zie Janssen en van Dale, Bijdragen, Midd. 1859, IV blz. 205, 209, 210. 8) Bahr, Handel und Verkekr der Deutschen Hanse in JFlandern wahrend des vierzehnten Jahrhunderts, Leipzig 1911, S. 146.

Archief | 1924 | | pagina 55