4 meerendeel levende van bijeengebedelde aalmoezen, plachten in de eene stad voor en de andere na liefdadige ingezetenen en ver- eenigingen zoogenaamde gasthuizen op te richten, waar dezulken kosteloos nachtverblijf vonden. Men trof ze aan, om maar in de buurt te blijven, behalve te Aardenburg zelf, te Brugge, te Damme, te Eecloo, Maldeghem, Yzendijke, Sluis en Oostburg Aanvankelijk dus bestemd tot asylen van dakloozen, breidden de gasthuizen hun werk ook tot andere takken van weldadigheid uit. Zij namen zieken op, verleenden huisvesting, hetzij tijdelijk hetzij levenslang, aan ouden van dagen die te veel hadden om te sterven en te weinig om te leven, deelden aan de deur aalmoezen uit aan de bedelaars, en lieten aan de woningen van behoeftigen van tijd tot tijd eetwaren bezorgen of giften in geld. Van de wijze, waarop zich de middeleeuwsche gasthuizen van hun taak kweten kunnen wij ons geen helderder denkbeeld vormen dan door na te gaan hoe het toeging in een tweetal, van welke uitvoerige berichten tot ons zijn gekomen. Te Wijk bij Duurstede herbergt men omstreeks 1400 in het St. Ewoudsgasthuis geen gast d. i. vreemdeling „boven één nacht in elke week" ten ware dat slecht weder hem belette zijn reis te vervolgenin dat geval ontvangt hij een nacht of twee langer logies. Komen zich echter nieuwe gasten aanmelden, zoo dat er geen genoegzame bedding meer overblijft om allen te slapen te leggen, dan moeten zij, die reeds een nacht in het huis hebben doorgebracht, de plaats ruimen voor de nieuw aangekomenen. Aan geen anderen gunt men verblijf dan aan wie geen arbeid 1) De oudste statuten van het St. Janshospitaal te Brugge zijn van Januari 1288 (La Flandre, Bruges 1874, p. 55), doch het gesticht is van ouderen oorsprong. Te Damme bestond het St. Janshospitaal al in 1249 (zie de ordonnantie van dat jaar bij Warnkönig, Flandrische Staats- und Recbtsgeschichte, Tiibingen 1837, II, 2 no. CXV). Te Eecloo zou het gasthuis in 1260 zijn gesticht (Neelemans, Gesch. der stad Eecloo, EsclooGent 1859, blz. 80). Dat te Maldeghem werd gesticht in 1275 (Annales de la Société d'e'raulation de Bruges, ITe Série VII p. 354), dat te Yzendijke komt reeds voor in Februari 135 4 (Alberdingk Thijm, De gestichten van liefdadigheid in België van Karel den Groote tot aan de zestiende eeuw, Brussel 1883, blz. 359). Dat er in de zestiende eeuw te Sluis en te Oostburg even eens een gasthuis bestond blijkt uit de mededeelingen in Janssen en Van Dale, Bijdragen III blz. 102, V blz. 334 en VI blz. 98.

Archief | 1924 | | pagina 56