17 jaarlijksche uitkeering mocht bevrijden, ten minste indien niet de rente gelijk veelvuldig voorkwam onlosbaar was gemaakt, maai de schuldeischer de bevoegdheid miste om aflossing van zijn kapitaal te vorderen. Had hij het noodig, hij kon het alleen terug bekomen door de rente te verkoopen aan een ander. Meestal ging dit gemakkelijk genoeg want zulke renten waren zeer gezocht De gasthuislanderijen, welke in 1506 en 1507 in pacht uit stonden, lagen blijkens de rekening onder Aardenburg, in de Be- ooster- en Bewester-eede, onder St. Kruis, Heille, Oostburg, Cadzand, Nieuwkerke, St. Laureijns, Moerkerke, Maldeghem en in den St. Jeronimuspolder onder Waterland-Oudeman. Hun opbrengst was uitermate gering Van de sinds 1493 achterstallige pachten was in 1506 en 1507 nog geen penning afbetaald, ja het stond te vreezen, zegt de rekening, dat er „luttel of niets" meer van zou inkomen. Voor tweehonderdvijftig roeden grond onder St. Kruis had men bij de verhuring van 1507 den eersten van de negen pachttermijnen, ten bedrage van zes gulden, zelfs bij voorraad aan den huurder moeten kwijtschelden vermits het perceel „lange vage gelegen" had. Nog aldoor, het is duidelijk, zuchtte het gewest onder de nasmart van de jammeren, die de oorlog tusschen Maximiliaan van Oostenrijk en Brugge (14881492) over Vlaanderen had uitgestort. Waren er rekeningen overgebleven uit de dagen van keizer Karel, laat ons zeggen van omstreeks 1540 toen de lange vredestijd de wonden had geheeld, geen twijfel of de inkomsten van de tweehonderdachtenzestig gemeten, die het gasthuis op dat tijdstip rijk was, zouden een aanmerkelijk hooger bedrag te zien geven. Hoe het gesticht aan dit uitgebreid grond bezit kwam, is van enkele partijen nog na te gaan. Uit de aan- teekeningen, voorkomende in een lijst van 1538, blijkt dat zij voor een deel waren aangekocht, voor een ander deel door over leden zusters en anderen aan het huis gelegateerd 2). Van de buitengewone ontvangsten, in de rekening geboekt 1) Zie S. Muller Fz., Het inkomen eener middeleeuwsche kerkvoogdij, in zijn Schetsen uit de middeleeuwen, Amst. 1900, hlz. 240. 2) Zie de lijst van Juni 1538 (Gastkuisarchief, pakket X). Archief 1924. 2

Archief | 1924 | | pagina 69