20 Het laatste hoofdstuk van de uitgaven doet den lezer kennis maken met het dienstpersoneel van het huis, de twee „perden- knapen van den hove", waarvan de eene met inbegrip van vier paar schoenen 261/2 schelling, de andere met inbegrip van vier paar schoenen 14<y2 schelling als jaarlijksche huur genoot, een „jonkwijf" dat van Bamis 1506 tot Mei 1507 met inbegrip van twee paar schoenen 11 schell. 10 grooten, en een ander, haar opvolgster, die van Mei tot Bamis 1507 met inbegrip van twee paar schoenen 12 schellingen huur had gewonnen. Wij vinden verder melding gemaakt van arbeiders, die de werkzaamheden te velde als ploegen, zaaien, wieden en pikken hadden verricht en het graan gedorschen. Te oordeelen naar wat dienaangaande zoowel in die rekening voorkomt als in andere bescheiden van de zestiende eeuw staat opgeteekend, moet het gesticht destijds van een vrij aanzienlijken omvang zijn geweest. Het stond op de nog steeds aan het gast huis toebehoorende pest- of pesthuisweide, ten zuiden van de Weststraat, dicht bij de West- of Waterpoort. De hoofdgebouwen, waarin zich het reefter en dormter dat is de gemeenschappelijke eet- en slaapzaal, bevonden; de wellicht afzonderlijk opgetrokken 2), aan St. Brigitta toegewijde, kapel; de 'schuur; de moestuin; de „binnen den hove staande" fruitboomen 3), zij moeten al te zamen aan het gesticht het uiterlijk hebben gegeven van een klooster en boerderij tegelijk. Ongetwijfeld was naar de gewoonte van die dagen alles hecht en stevig genoeg gebouwd maar de tijd had ook hier zijn sloopers- werk nimmer gestaakt, en zoo waren „de oude ediliciën als dormter, refectie 4), keukens en andere bij der grooter antiquiteit en oud- 1) Van het dormter spreekt een in het gasthnisarehief berustende acte van 19 Januari 1545. 2) Volgens G. P. Roos stond de kapel naast het gasthuis (Cadsandria, Zeeuwsch- Vlaamsch Jaarboekje voor 1856 blz. 144). Dat het huis reeds in 1380 een eigen kapellaan (en dus vermoedelijk ook een eigen kapel) bezat, blijkt uit een register van tienden-ontvangst van 13301331 in de Annales de la Société d'Emulation de Bruges van 1870. 3) Vgl. den volgenden post in de rekening van 15061507: „Willem Baart, hem verkocht kersen en appelen staande binnen den hove enz.". 4) d. i. het reefter.

Archief | 1924 | | pagina 72