22 er nog altijd bekend, en niets belet ons aan te nemen dat het gesticht toen eveneens nog kostkoopers herbergde. Dat de rekening ze geen van beiden vermeldt bewijst hiertegen niets; het zal alleen daaraan toe te schrijven wezen, dat er te hunnen opzichte noch ontvangsten noch uitgaven in het bijzonder te verantwoorden vielen. Eenigszins anders is het gelegen met de broeders, voor wie te zamen met de zusters de overeenkomst van 1258 zes plaatsen had bestemd, gelijk men weet. Hoogst waarschijnlijk trof men in de latere jaren van de zestiende eeuw in het huis geen broeders meer aan. Immers wanneer dit in 1544 tot bestrijding van de reparatiekosten geld op rente wil opnemen, wordt de hiertoe ver- eischte machtiging van den magistraat enkel en alleen aangevraagd door de voogden, dat is regenten, den ontvanger en zes met name genoemde zusters. Het zal te Aardenburg wel gegaan zijn zooals in schier alle gasthuizen, waar oorspronkelijk broeders en zusters bijeenwoondenna korter of langer tijd verdwijnen de broeders geheel, misschien omdat dit samenwonen allerlei mis bruiken en onordentelijkheden medebracht, misschien omdat de heerschzucht van de zusters, gelijk men niet zeer hoofsch heeft beweerd de broeders op den loop dreef Ook nam in 1544 denkelijk geen broeder-administrateur meer het ontvanger schap waar, zooals in 1507, maar een particulier persoon. Wat ook in het gasthuis mocht zijn veranderd, het verzorgen van zieken was er in de zestiende eeuw nog immer in zwang, zelfs in een mate die aan zijn geldmiddelen zware eischen stelde. Getuige de beschikking, op 20 November 1563 door koning Eilips II genomen naar aanleiding van een aan hen gericht verzoek van de overste, de zusters en de regenten (religieuses, maistresse et seurs, et mambours). Zij vermeldt, in korte woordeu saamgevat, hoe de requestranten in hun verzoekschrift hadden vertoond, dat het St. Janshuis te Aardenburg was opgericht om aan alle armen en kranken, die zich aan de poort kwamen aanmelden, onderkomen en hulp te verschaffen, wat veroorzaakte dat zij dag aan dag zwaar werden belast met verscheidene zieken, die uit alle landen 1) Alberdingk Thijm, a. w. blz. 143.

Archief | 1924 | | pagina 74