27 daartoe octrooi, oorlof en consent te liebbene" Uit den aard der zaak bracht dit mede, dat het gesticht van zijn beheer re kening en verantwoording was verschuldigd aan den magistraat. Werkelijk deelt de rekening over 15061507 met zooveel woorden mede, dat zij is „gehoord,geaccordeerd en gesloten" in het schepenhuis ten overstaan van „beide de burgemeesters en de schepenen, alle daartoe geroepen". Niet minder duidelijk komt het oppertoezicht van de stadsoverheid uit in een pachtbrief van omtrent 1575, den oudsten die nog aanwezig is, waarbij zuster Emerentia de Corte als overste met den ontvanger en de zusters een perceel land verhuurt „bij advieze van burgemeesters en schepenen" 2). Een en ander doet vermoeden, dat de verhou ding van het St. Janshuis tot den magistraat overeenkwam met die van het te Aardenburg gevestigde Grauwzusters- of Franciscanessen- klooster, die in een oorkonde van 1499 aldus wordt gekenschetst: „de baljuw, burgemeesters en schepenen der stede van Aardenburg, jegenwoordige en toekomende, zullen altijds regard en aanschouw hebben op het voorschreven hof3) en de inwonenden van dien en op heurlieder goederen, al zoo verre als het heuren temporeelen 4) zaken noopt en aangaat", en „de baljuw met twee schepenen der voornoemde stede van Aardenburg zullen jaarlijks met de overste en meesteresse van den voorschreven kloostere hooren de rekeningen, die gedaan zullen wezen bij dengenen die den ontvang en handelinge van den renten en inkommende van den voorschreven hove en van den suppoosten van dien hebben" 5). Met dat al wekt het bevreemding dat noch bij het afhooren van de gasthuisrekening in 1507 noch bij de landverpachting omstreeks 1575 sprake is van een vertegenwoordiger van den bisschop, hoewel het hem in 1258 toegekende recht om een gelijk aantal regenten te benoemen als de magistraat hem meteen ook het recht gaf, zou men zeggen, op een gelijk deel in het opperregentschap. Wat de reden is geweest 1) Zie de acte van 22 Dec. 1544 (Gasthui sar chief, pakket CO loket 11). 2) Zie dien brief yan omstreeks 1575 (Gasthuisarchief, pakket G loket 11). 3) d. i. klooster. 4) tijdelijke. 5) Zie de acte van 18 Aug. 1499 in Janssen en Van Dale, Bijdragen, Middelb. 1856, 1 blz. 823 vlg.

Archief | 1924 | | pagina 79