32 Een betere plaats dan Aardeubnrg hadden de Ylissingers voor kwartier niet kannen uitkiezen. Zij was, schrijft een die persoonlijk aan den tocht heeft deelgenomen, „zoo wel gelegen dat wij die wel konden houden tegen nog eens zooveel volks als wij waren daarenboven zoo hadden wij tusschen ons en Vlissingen weiland en bosschagiën zoodat de ruiterij ons niet en konde beschadigen als wij maar in eenige goede ordre marcheerden" t). Ongelukkig waren, als wij dien zelfden auteur mogen gelooven, de aanvoerders te onbekwaam en de soldaten in den krijgshandel te weinig ervaren om van dit en meer andere voordeelen ten volle partij te trekken 2). Het einde van het lied is dan ook geweest dat zij van hun aanvallen op Brugge en Sluis onverrichter zake naar Aardenburg weder keerden 3). Weldra aanvaardden zij nu den terugtocht na vooraf, zooals onze kroniekschrijver mededeelt, de Aardenburgers te hebben beroofd „van al dat zij hadden, bedden, habiten, tin, metaal en al hetgunt dat henlieden aanstond. Dit (merkt hij aan) dit waren de goede lieden, die in het eerste niemande geen kwaad en deden zeggende: blijft in ulieden affairen, men zal niemande iets verminderen" 4). Met hun buit en drieentwintig stukken geschut, liun kort te voren in handen gevallen bij een welgeslaagde overrompeling van een Spaansch convooi nabij Ursel 5), trokken zij af naar Nieuwerhaven waar zij al roovend en plunderend den ganschen omtrek afliepen en zich eenige dagen later weder inscheepten naar Vlissingen 6). Wel mocht de reeds herhaaldelijk aangehaalde kroniekschrijver wijzen op den nootlottigen ommekeer in het lot van de in deze streek woonachtige landlieden7), „dewelke (zegt hij) rijk en machtig 1) Roger Williams, a. w. blz. 100. 2) Als voren, blz. 98. 3) Als voren blz. 99, waar echter de chronologische volgorde van de gebeurte nissen verkeerd wordt voorgesteld Brief van den graaf van Roeulx aan Alva van 22 Juli 1272 bij Renom de France, Hist, des troubles des Pays Bas, ed. Piot, Brux. 1891, II p. 279; Piot, Vlaamsche kronijk, blz. 409, 410; De Schrevel, Notes et documents enz. Annales Société d' Emulation, Bruges 1897, pp. 542,544. 4) Piot, Vlaamsche kronijk, blz. 410. 5) Als voren, blz. 408 Roger Williams, a. w. blz. 100 spreekt van zestien stukken gesehut. 6) Piot, Vlaamsche kroniek, blz. 414. 7) Als voren, blz. 4-14.

Archief | 1924 | | pagina 84