33 waren overmits zij daar te voren van geenen oorloge en wisten te kouten". Want sinds dien lieten de Zeeuwen, van Vlissingen en elders, hun Vlaamsche overburen niet meer met rust, In den zomer van 1572 verklaarde een te Groede gevestigde priester, dat hij daar gelijk trouwens in het gansche dekanaat van Aarden burg niet langer zonder gevaar voor zijn leven kon blijven wonen vanwege de rondzwervende, alles verwoestende, geuzenbenden Anderhalf jaar later was de toestand nog altoos onveranderd. In de parochies langs de zee nabij Vlissingen, te weten in het zoo genaamde Oostvi'ije 2), Cadzand en daaromtrent kan zich geen pastoor zonder levensgevaar ophouden, zoo berichtte op 12 Februari 1574 de bisschop van Brugge aan Requesens 3). Werkelijk hebben omstreeks Juni 1574 de geuzen den pastoor van Cadzand ver moord 4). Hoe de stroopers zich gedroegen jegens de leeken- bevolking toont een acte van dien tijd aan, welke in het archief van Oostburg berust. Omtrent den oogst van het jaar 1572, verhaalt zij ons, zijn de opstandelingen uit Vlissingen binnen Oostburg gekomen en hebben aldaar den berijder 5) van Oost- burgerambacht gevangen genomen, hem „groote tormenten" aan doende en dreigende hem te zullen opknoopen, dat zij gewis ook zouden gedaan hebben had niet de bevelhebber van den troep hem weder vrij gelaten „uit compassie en medelijden" met zijn huisvrouw, die op de knieën zijn verlossing afsmeekte. Nader hand, in April 1573, met zijn assistent voor ambtsbezigheden vertoevende in de parochie van Nieuwkerke 6), had hij het ongeluk van in de handen te vallen van een partij soldaten, die hem zijn geld ontnamen en de kleeren van het lijf rukten en door wie hij vervolgens, nadat zij hem hun eigen slechte plunje hadden aangetrokken, gekoord en gebonden werd medegenomen naar Nieuwerhaven. Van Nieuwerhaven voerden zij hem te scheep 1) De Schrevel, a. w., p. 545. 2). D. i. Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen met uitzondering van Biervliet. 3) De Schrevel, a. w., p. 565. 4) Priem, Précis aualytique enz., Bruges 18401858. lie Série, IV, p. 44. 5) gerechtsdienaar. 6) Het thaus verdwenen dorp Nieuwkerke lag tusschen Groede, Oostburg en Schoondijke in de buurt van'de Nieuwkerksche kreek. Archief 1924. 3

Archief | 1924 | | pagina 85