39 maaltijd gehouden bij het sluiten van de voorlaatste rekening want in de nu door ons beschouwde rekening staan ettelijke be talingen geboekt, voor zulk een maaltijd geschied. Ik noem er een aan zuster Quintine van 12 schell. 8 grooten van 22 De cember 1584' om vleesch te koopen tot het doen der rekening, een van 18 schell. voor schapevleescli, een van 27 schell. voor wijn, gedronken op den dag der rekening en des anderen daags! om te zwijgen van meer andere. Alles bijeengeteld had men voor deze festiviteit een som besteed van 5 pond 12 schell. 4 grooten. De balans van de rekening is, in ronde cijfers uitgedrukt, als volgt: uitgaaf 49 pond, ontvang 37 pond, dus kwaad slot 12 pond. Wij vinden, om nog even op de rekening terug te komen, onder het hoofdstuk „mondkosten en provisiën" gedurende het tijdvak 23 Februari 158549 Maart 1586 verantwoord de in- koopen van 26 maten tarwe, bij kleine partijen tegelijk en op verschillende tijdstippen gedaan. Naderhand komt echter geen enkele uitgave voor dat doel meer voor. Hebben kort na 19 Maart 1586 de zusters soms het huis verlaten? Zeker is het dat de volgende rekening, die over de jaren 15921600 loopt, onder de rubriek „mondkosten en provisiën" wel uitgaven bevat voor verteringen, bij het houden van conferentiën gemaakt, maar geen, die ook maar het geringste vermoeden wettigt dat destijds in het gesticht nog bewoners huisden. Niettemin waren er in 1592 nog immer zusters aan verbonden. Men lette slechts op het slot van de over 1584—1592 loopende rekening. „Naardien zuster Quintine Dael- mans (zoo staat daar) als gekozen vrouwe van dezen godshuuse metsgaders 4 adveu 2) van zuster Maaiken van Houdenhoove, bij heur billet overgezonden, ende de presentie van zuster Jac- qemijne Hillebeandts en Mr. Jan Bisschop, ontvangere, dese presente rekening als goed en deugdelijken geadvoyeerd en tot hemlieden getrokken hadden 3), zoo es dezelve rekeninge gear- 1) Uit een, naar het schijnt in de I7de eeuw vervaardigd, afschrift van het slot dezer voorlaatste rekening blijkt dat zij geloopen heeft tot Bamis 1583 (Gasthuis archief pakket X). 2) goedkeuring. 8) erkend hadden voor goed en deugdelijk opgemaakt en zich daar verantwoor delijk voor gesteld.

Archief | 1924 | | pagina 91