41 kwaad slot 11 pond andermaal achteruitgang dus! De aan het hoofd en aan het eind geplaatste apostilles komen volmaakt overeen met die van de vorige rekening, zoodat het beheer klaarblijkelijk op geheel gelijken voet is voortgezet geworden. Alleen blijkt zuster Quintine Daalmans in haar ambt van Vrouwe of overste van het gesticht te zijn vervangen door zuster Maaiken Uijtenhove, die bij de apostille meteen als zoodanig wordt bevestigd. Reeds op 2 October 1595 had trouwens de bisschop van Brugge ter presentie van Burgemeesters en Schepenen zuster Quintine uit dien post ontslagen en de zusters Maaiken van den Hove 4) en Jacquemijne Illebrandts, allebeiden reli- gieusen van het gasthuis, in hare plaats gesteld 2). Wat zuster Daalmans op haar kerfstok heeft gehad om zulk een degradatie te verdienen verzwijgt de geschiedenis, wel spreekt zij van de krakeelen, die naderhand den zusterlijken vrede tusschen haar en zuster Maaiken bij herhaling hebben verstoordin December 1597 liepen zij zelfs zóó hoog dat Maaiken in de vergadering van Burgemeesters en Schepenen kort en bondig kwam verklaren, dat zij „niet meer verstond te verdragen de injuriën en insolentiën 3), haar menigmaal" door hare voorgangster „na- en aangezeid", en de heeren van het stadhuis verzocht in dezen hun maatregelen te willen nemen 4). In dit gekibbel en getwist weerspiegelt zich om zoo te spreken de onbeduidendheid tot welke op het laatst van de jaren 1500 het Aardenburgsche St. Janshuis was gezonken. Doch welhaast daagde voor stad en stichting beide een gelukkiger tijd, want op den 12 Mei 1604 bracht het veldheersbeleid van Prins Maurits Aardenburg weder terug onder het gezag van de Staten-Generaal. Wel heeft ook na dien de stad zich nimmer meer verheven tot den hoogen rang, eenmaal in handel en nijverheid door haar 1) Met Maaiken van Houdenhoyen-, Uijtenhoven, Van den Hove is kennelijk dezelfde persoon bedoeld. 2) Janssen en Van Dale, Bijdr. II, Middelb. 1S57, blz. 367. 3) beleedigingen en onbeschoftheden. 4) Janssen en Van Dale, als voren blz. 368.

Archief | 1924 | | pagina 93