45 ultra sutnmam memoratam nisi de consensu dictorum quatuor. Immobilia autem sive liereditates dictae domus nec ipsi quatuor nec alius vendere poterunt nec alienare sine licentia domini episcopi speciali. Omnia autem spiritualia dictae domus ad dominum episcopum solum pertinebunt. Siqua autem discordia circa administrationem temporalium inter dictos quatuor administratores orta fuerit, terminabitur per dictos decern scabinos et ilium, qui vices gerit domini episcopi, vel per majorem partem eorumdem. Et ut baec omnia in posterum inviolabiliter observentur, prae- sentes litteras sigillorum nostrorum immuniminibus duximus roborandas. Datum et actum anno Domini MGGLVIII feria tertia ante nativitatem beati Johannjls Baptistaic. II. Alexander van Reijnghersvliete vermaakt aan het St. Janshuis te Aardenburg al zijn goederen ter betaling van het levensonderhoud en de huisvesting, hem door het gesticht zijn leven lang te verstrekken t). 7 Eebruari 1426(1425). Wij Borghmeesters ende Scepenen van der stede van Ardenborgh doen te wetene allen lieden die dese letteren sullen zien, dat voor ons commen es in persone dheer Alexanders van Reijnghursvliete priester, dewelke aldaer, alze willende zuveren zine consciëntie, die ontlasten ende hemzelven quiten jeghens thof ende hospitael van zente Jans huus, ghestaen in Ardenborgh voornoomt, heb bende voor oghen ghehad ende overghemerct, also hij zeijde, den goeden langhen tijd ende termijn van jaren overleden 2), in al 1) Het stuk berust in het archief der gemeente Aardenburg, Van Oyen, Bereden, catalogus no. 63. 2) gepasseerd.

Archief | 1924 | | pagina 97