47 hospitaels bouf tsinen vrijen eeghinclomme ende als zijn proper eegliin goed alle zine goeden hoeghedaeu zij zijn, liusen, erve, renten, cateijlen, alze goud, zeiver, in juweelen of in penninghen, huushalamen, sculden ende int ghemeene alrande goeden,- waer zij ghestaen of glieleghen zijn ende namaels bevonden sullen worden binnen den vorseydeu hospitale binnen der stede ende scependomme van Ardenborgh voornoornd of elders, waert zij, der buten. Ende ter selver stede ende 2) wedde ende gheloofde de vornoomde dheer Alexanders van Ejëijnghersvliete prie(s)ter den vornoomden voeghden, meester ende meestricglie van den vor- seijden hospitale selfs hospitaels bouf de voorseide goeden te warandeerne, also men van ende in gheliken sculdich es te wa- randeerne met alsulker lasten ende commeren als zij belast zijn, al sonder eenighe fraude of aerghelist. Ende omme dat dese dinghen in der manieren hiervoren besceiden voor ons ghedaen ende gheleden ziju, so hebben wij Borghmeesters ende Scepenen boveiighenoomd dese letteren in hennessen der wareden ghedaen zeghelen metten zeghele van saken der voornooinder stede van Ardenborgh uut-hanghende. Dit was ghedaen int jaer ons Heeren dusentich vierhondert vive ende twintich den zevensten dach in Spurkele 3). UI. Lievin de Sagheue ontslaat, tegen een met hem overeengekomen afkoopsom, liet St.. Janshuis te Aardenburg van de verplichting om zijn zoon Pierkin nog verder onderhoud en in woning te verstrekken. 24 Maart 1528(1527). Wij Burgmeesters, Scepenen ende Raedt van der stede van 1) ten behoeve van hetzelve hospitaal. 2) een onleesbaar woord. 3) Het stuk bewijst, dat Heer Alexander, zich in zijn consciëntie overtuigd gevoelende van den al te geringen koopprijs van zijn prebende, dit door deze erf-

Archief | 1924 | | pagina 99