REKENSTAAFJES VAN NAPIER, door Dr. J. A. VOLLGRAEE. Het doosje, dat liet Zeeuwsch Genootschap onlangs ten geschenke gekregen heeft, bevat 9 staafjes met vierkante doorsnede, één met een tweemaal zoo groote rechthoekige doorsnede. Elk der 9 eerste staafjes vertoont op ieder zijvlak de tafel van vermenigvuldiging van een der getallen 0, 1, 2 9, waarbij b. v. 3x8 of 24 geschreven is als [2/4|. De twee getallen die voor en achter (of rechts en links) op een staafje voorkomen, vormen steeds te zamen de som 9 (evenals bij een dobbelsteen voer en achtervlak steeds te zamen 7 punten hebben). Daar hierbij de combinaties 1) enz. elk 4 keer voorkomen, doch alleen de combinaties |j) en ji) 3 keer, blijkt er één staafje met de getallen j!) te ontbreken. Eig. 1. Elet staafje met dubbele doorsnede vertoont de vier kanten en derdemachten („teerling") der getallen 1 9aan de voorzijde de vierkanten met daarnaast een kolom 2, 4 18, aan de achterzijde de derdemachten met de tweedemachten er naast. Deze staafjes zijn uitgedacht door Lord John Neper (of Napier) of Merciiiston, in- Schotland (15501617), die, na eerst over theologische onderwerpen te hebben geschreven, in 1614 in zijne „Descriptio mirifici logarithmorum canonis" de methode der lo- garithmen wereldkundig maakte, welk werk in 1617 gevolgd werd door de „RaMologiae sen numerationis per virgulas libri duo" (Edinburg, excudebat Andreas Hart, 1617). Evenals in zijn vorig werk stelt N. zich ten doel „difficultatem et prolixilatem calculi, cujus taedium plurimos a studio Mathematum deterrere solet, pro viribus ingenii modulo medio tollere". De Rabdologia bevat, behalve de eigenlijke staafjesrekening, nog twee andere rekenmethodes („per lamellas in pyxide dispositas" en „per arithmeticam localem, quae in scacchiae abaco exercetur"). Volgens

Archief | 1924 | | pagina 141