16 belangen en na vergeefsche moeite te hebben gedaan de vloot uit Duins te verjagen, viel Tromp den 21 October 1639 deze aan. De zeeslag eindigde met een volledige overwinning der Staatschen. De vreugde in Nederland over dit onverwachte succes was algemeen. Groot was het aandeel geweest, dat de Zeeuwsche schepen onder bevel van den dapperen Johan Evertsen aan den slag hadden genomen; ook was een derde deel der vloot door de Zeeuwen uitgerust. Misschien is dit alles de reden geweest, dat Looff op zijn penningen ter herdenking van den slag op twee in het oog loopende schepen het Zeeuwsche wapen heeft aangebracht en het is misschien om diezelfde oorzaak, dat het aan Johannes Looff gegund is geworden het heldenfeit door gedenk- of triumf- penningen, zooals men dergelijke medailles oudtijds noemde, te vereeuwigen. Er bestaan verschillende stempels van den penning op den slag bij Duins. Dr. II. J. de üompierre de ChaupepiÉ heeft in het Tijdschrift van het Kon. Ned. Genootschap voor Munt- en Penningkunde er op gewezen, dat een interessante anonj'me kopergravure, den slag bij Duins afbeeldende, naar E. Verwer vervaardigd, met adres van Cornelis Danckertsz., aan Looff verschillende motieven van den slag zal hebben geleverd. Op den achtergrond van die prent staan de kasteelen afgebeeld, die ook op Looff's medailles voorkomen. 9. (Afb. 6.) Voorzijde: Voorstelling van den zeeslag. Op den achtergrond een opstaande kust met hier en daar een kasteel. Rookwolken in de lucht. De schepen dicht bij elkaar met weinig open water er tusschen. Op den voorgrond een zinkend schip met St. Jacob op de kiel, aan weerszijden door twee roeibootjes met vluchtende manschappen omgeven. Twee groote overwinnende schepen voeren het wapen van Zeeland. Geen naam van den graveur op deze zijde. Keerzijde: Smalle, fijn bewerkte maar eenigszins stijve bloem- rand, die het volgende opschrift omlijst: 1) Zie: Jaargang 1901, blz. 127.

Archief | 1925 | | pagina 100