39 14. Sas van Gent door Eeedeeik Hendrik inge nomen. 1644. Nog steeds waren Sas van Gent en Hulst in handen van den vijand. Toen nu de koning van Frankrijk het beleg voor Greve- lingen had geslagen en het den prins van Oranje bekend was geworden, dat voor dat doel vijf regimenten aan de bezetting van Sas van Gent waren onttrokken, oordeelde Frederik Hendrik den tijd gekomen om nogmaals te pogen de stad in te nemen. Na het bezetten van vele schansen en het maken van nieuwe, 'alsmede het doen aanbrengen van kostbare bruggen, gelukte het den prins, niettegenstaande krachtige tegenweer van de inmiddels weer aangerukte vijandelijke troepen, de vesting den 5en September 1644- in te nemen. Den dag daarop trok het Spaansche garnizoen na een beleg van zes weken de stad uit. Op deze overgave van Sas van Gent is slechts één gedenkpenning vervaardigd en wel door Joh. Looee. (Afb. 8.) De voorzijde stelt de vesting voor met de schans Rapenburg, waaronder links de belegeringswerken, loopgraven, enz. van den graaf van Brederode, zwager van den prins, zichtbaar zijn. Het hoofdkwartier van den prins en van de andere bevelhebbers is niet op den penning te zien. De teekening is ontleend aan de kaart, getiteld: Sassa Gandensis Ob-sessa eb expugnata ab IU.m0 Principe Frederico Hendrico, Principle Oramionensmm, Comité Nassavim eic. Auspiciis I).T). ordinum Belgii Confoederaii. Anno MDCXL1V, waarvan echter slechts het middengedeelte op den penning is aangebracht. De keerzijde heeft tot omschrift g CONCORDIA RES PARViE CRESCUNT DISCORD1A MAXIMiE DILABUNTUR (Door eendracht worden kleine zaken groot, door tweedracht vervallen de grootste.) Uit J. Blaeu. Tooneel der Steden van de Vereenighde 'Nederlandenmet hare beschrijvingen, uytgegeven bij Joan Blaku (Amsterdam 1649J, 2 vol. fol. In dezen atlas zijn ook vroeger verschenen kaarten opgenomen, waarnaar Looit zal hebben gewerkt. De kaart is aanwezig in de Zelandia Illustrata.

Archief | 1925 | | pagina 103