40 Het binnenoinschrift luidt A°. Flandria: Hispanic,® patalt, cum Grevelinga a Gallis terrr, mari vero cllass. nav. a eed. BELG. Ordd. clauderetur, illust. Prikc. Henr. Fred, xxvii iul m.dc.xliv fossa Gandens. noctu suis nando Ptergress. Flandri® fortiss. Castru (q't Sas dr) intra vi hebd Hispanis oia früstra obnitentib', cepit. l. l. f. Wat vertaald wil zeggen „In het voor Spaansch-Vlaanderen rampzalige jaar, als Grevelingen van de Franschen te land, doch van de scheepsvloot der Staten van de Vereenigde Nederlanden te water werd ingesloten gehouden, heeft de zeer doorluchtige prins Hendrik Frederik, na de Gentsche vaart den 27 Juli 1644 met de zijnen bij nacht met zwemmen overgetogen te zijn, de sterkste vesting van Vlaanderen (die 't Sas genoemd wordt), de Spanjaarden alles tevergeefs daartegen aanwendende, binnen zes weken gewonnen. Door J. Looff gemaakt." De rand, die deze regels omsluit, bestaat uit oranjeloot en -appels, afgewisseld door bundeltjes van zeven aaneengebonden pijlen, alles te zamen aan een lint of band vastgemaakt. Alhoewel fijn van bewerking, doet deze rand toch stijf aan bij de wijn- gaardloofranden van Looff. Zilver. 68 gr. 60 m.M. Van Loon II, blz. 279. Fransche editie blz. 270. Cat. Kon. PenningTtabinet no. 689. In de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap berust een exemplaar in koper. De Sas van Gent-medaille komt weinig voor. 15. Hulst door Frederik Hendrik ingenomen. 1645. Nadat Sas van Gent in handen der Staatschen was overgegaan, moest Hulst natuurlijk volgen. Na den mislukten aanslag in 1640

Archief | 1925 | | pagina 104