45 Munster zelve, wegens de belangen der bondgenooten nog in onzekerheid dobbert, hebben de Staten van Zeeland, de zaken dus twijfelachtig en de beraadslagen bekommerlijk zijnde, dezen penning tot een eeuwig gedenkteeken den 12en van Winter maand 1647 doen munten. Door J. Loopp gemaakt." Het is opvallend, zegt de samensteller van den veilingcatalogus der verzameling P. J. van Dijk van Matenesse, dat op dezen penning voor het eerst van een 80-jarigen oorlog wordt gesproken. Men was dus in Zeeland wel overtuigd, dat de vrede tot stand zou komen, maar men wenschte toch, evenals dit in 1608 bij het sluiten van het 12-jarig bestand was geschied men denke maar aan den legpenning met het paard van Troje van wantrouwen in de onderhandelingen te getuigen en tot voor zichtigheid in het stellen der voorwaarden aan te manen. Het is onzeker waar Looef het model van het fraaie oorlogs schip heeft gezocht. Mogelijk heeft een lid der kunstenaars familie Van Baklaer liem de teekening verschaft, maar het is meer waarschijnlijk, dat hij zich tot den zeeschilder Willem van de Velde de Oude zal hebben gewend. Zilver. 88 gr. 64 m.M. Zeeuwsch Gen. 91 gr. Van Loon II, blz. 306, no. 1. Fransclie editie blz. 295, no. 1. Cat. Kon. Penningkabinet no. 715. 17. Op den vrede van Munster. 1648. In 1648 werd te Munster na 80-jarigen strijd de zoo vurig gewenscht% vrede met Spanje gesloten. Het werd den 8en Juni den volke bekend gemaakt. De Vereenigde Provinciën gingen een hoopvollen tijd tegemoet. De gouden eeuw brak voor hen aan. Groot is het aantal gedenkpenningen, dat nog heden van dezen belangrijken vrede getuigt. Ook Joh. Looff heeft er zijn beste krachten aan besteed. (Afb. 11.) De voorzijde van de door hem gesneden medaille laat een vierwieligen zegewagen zien, waarin de godin van den Vrede is gezeten, den Mercuriusstaf in de opgeheven linkerhand, terwijl zij met de rechter uit een hoorn des overvloeds bloemen stort. De wagen wordt door den Spaanschen en den -Nederlandschen 1) Van Loon II, blz. 41.

Archief | 1925 | | pagina 109