47 vissollen, zeemeerminnen en andere figuren, waaronder een man met een stok, waaraan drie visschen bengelen, aangeven, dat er ook op zee vrede is gekomen. Deze vol afwisseling zijnde rand is een der sierlijkste door Looff bewerkt, waaraan hij zijn beste krachten heeft gewijd. De voorstelling van den zegewagen was Looff niet onbekend, daar hij in 1629 een kopergravure heeft vervaardigd op de inneming van Den Bosch, waarop Frederik Hendrik in een rijk versierden wagen gezeten, door vurige paarden getrokken, wordt verheerlijkt. Het denkbeeld van de zegekar op den penning van 1648 kan er aan zijn ontleend. Zilver. 93,5 gram. 64 m.M. Van Loon II, blz. 312, 1. Fransche editie blz. 301, 1. Cat. Kon. Penningkabinet no. 727. 18. Dirks 2), Repertorium no. 1081, vermeldt een variëteit van dezen penning met op de keerzijde het opschrift PACIS EELICITAS in drukletters en in een krans. Met den laatst beschreven penning van 1648 is de reeks door Looff gesneden gedenkpenningen geëindigd. Een jaar daarvoor maakte hij nog een familiepenning, waarvan de beschrijving hier haar plaats moge vinden. 19. 50-Jarig huwelijk van Hans van Loon en Anna Rui jckhavers. 1647. (Afb. 12.) Voorzijde: Twee uit de wolken komende ineengesloten handen houden de door twee linten saamgebonden wapenschilden 3) van 1) De Duitsche stempelsnijders E. Kettler en J. Blum hehben eveneens den zegewagen op hunne peuningeu, bij den vrede van Munster vervaardigd, afgebeeld; zij hebben blijkbaar naar eene zelfde gravure gewerkt. Men vergelijke bij Van Loon II, blz. 812, nos. 2 en 8. 2). Mr. J. Dirrs. Penningkundig Repertorium. Mededeelingen ter aanvulling van de Pejining-geschiedenis der Nederlanden. 18791892, 4 dln. 3) Van Loon. Doorsneden, I in zilver 2 afgewende negerkoppen met zilveren hoofdbanden en gouden oorringen, II in goud 3 zwarte molenijzers (2, 1). Ruyckhaver. In blauw een zilveren leeuw met een vrijkwartier van blauw, waarin een gouden pijlbundel, van onder begeleid door 2 gouden vogeltjes. Er bestaat nog een ander wapen van deze familie. (Mededeeling van den heer C. A. van Woelderen.)

Archief | 1925 | | pagina 111