51 samenvoegen van twee niet bij elkander lioorende stempels. Een afslag van dien door Dugniolle aan Van Orden's Handleiding ontleenden legpenning is mij niet bekend. Als men de 10 pond f 60 voor het snijden der stempels eraf rekent, kwamen de penningen op ongeveer H/io groot of iets meer dan 2!/2 cent. Eraai zijn deze legpenningen niet. Dat de stempels stellig door Looff zijn gesneden bewijst een latere aanhaling in diezelfde rekening, waar, bij opgave van stempels voor munten door dezen vervaardigd, gezegd wordt: „Alhier zouden noch werden gebracht de somme van 10 p. vis. over tmaken der stempels der leghgelden, tijdens deser voor de Rekencamer van Zeeland gheslagen, maar is reeds in een vorigen post (dien wij hierboven aanhaalden) ver meld." Zilveren exemplaren van dezen legpenning zijn niet aanwezig. In de derde rekening van denzelfden muntmeester, loopende van 25 Oct. 1615 tot 3 Dec. 1650, staat bij het „Kopere leggelt" aangeteekend„Hier wort als betaelinge gebracht de somme van 25 p. 13 sch. ende 4 gr. vis. en dat over leveringe van 2000 stuks kopere leggelt, mitsgaders 18 kopere doossens x), door ordre van de Ed. Mog. Heeren Staten van Zeelandt gemaeckt, dus hier voors. 25 13 sch. 4 gr. ofte lc 54 gis." Welke legpenningen hier zijn bedoeld is niet met zekerheid vast te stellen, daar Looff in 1647 drie verschillende legpenningen heeft vervaardigd, waarvan twee op zilveren proefstukken zijn initialen dragen. Slechts van een dezer beide penningen komen ook koperen afslagen voor. 22. 1647. Legpenning op de vredesonderhande lingen te Munster. Voorzijde: De Nederlandsche leeuw met den pijlenbundel in den rechter- en een weegschaal in den linkerpoot. Onderaan 1647. Het omschrift tusschen twee parelranden luidt: NON TELIS. PRIMIS BELGI SEPTEMPLICIS ARMIS. (Niet door de pijlen, de eerste wapenen van 't Zevenvoudig Nederland.) 1) Een dergelijk doosje of busje van rood koper, 55 m.M. hoog, is in ons bezit. Het eenigszins opgehoogde deksel vertoont een fraaie gravure van het gekroonde Zeeuwsche wapen. Er i3 plaats voor ongeveer 40 legpenningen.

Archief | 1925 | | pagina 115