52 Keerzijde: Een vrijheidshoed, omgeven door de gekroonde wapenschilden der Vereenigde Gewesten, die door een lint aan één verbonden zijn. Omschrift (vervolg van dat der voorzijde) SED CONSTANT LIBERA REGNA PARI (maar door de onzijdige weegschaal bestaan de vrije regeeringen). Van Loon II, blz. 304. Eransche editie blz. 293. Dugniolle no. 4007. Deze legpenning wordt aldus door Van Loon afgebeeld met een roosje voor de omschriften op beide zijden. Vermoedelijk is dit een vergissing van den teekenaar der plaat, die een roosje in plaats van een burchtje graveerde. Afslagen van dien legpenning zijn dan ook niet bekend. De volgende legpenning (23), die veelvuldig in koper voorkomt, zal bedoeld zijn. 23. Legpenning als no. 22, maar de omschriften op beide zijden met een burchtje aanvangende. (Afb. 14.) Dugniolle no. 4008. Verschillende verzamelingen. 24. Van dezen penning bestaat een fraaie zilveren proefslag (afb. 15) met vele wijzigingen in de detailszoo zijn de afmetingen grooter, de linten op de voorzijde meer gekronkeld en het geheel door een fraaien, smallen roosjesrand afgezet. Op de voorzijde is een horizontale streep onder den leeuw aangebracht. In de aldus gevormde afsnede het jaartal 1647 en daaronder de initialen il. Het omschrift is tusschen een roosjes- en een tulpenrand gevat. Zilver. Dugniolle no. 4009. Revue beige de Numismatique 1885, pi. IV, 6. Jaarboek voor Munt- en Penningkunde 1914, pi. III, 3, blz. 104. Kon. Penningkabinet. 25. 1647. Legpenning op het onzekere van den uitslag der vredesonderhandelingen te Munster en tot voorzichtigheid in deze aansporende. (Afb. 16.) Voorzijde: Hetzelfde oorlogsschip als op den gedenkpenning, door Looee in dat jaar vervaardigd (zie ons no. 16), maar een voudiger geteekend en zonder kenbare vlaggen op de masten. Ook hier is een woelende zee met drie klippen. Omschrift TIMIDE. AC. PRVDENTER. tusschen twee parelranden. Keerzijde: Het gekroonde wapen van Zeeland op een schild.

Archief | 1925 | | pagina 116