Schutters penning en. 59 Misschien kan ook de penning van het smedengilde, afgebeeld bij Dirks, pl. LXXIX, 2, aan Looff worden toegekend. Het stedelijk archief geeft in deze geen licht. De heer J. de Krüyter deelde mij mede, dat de rekeningen der smeden eerst met het jaar 1688 aanvangen en dat er van het apothekërsgilde niets in het archief aanwezig is. 37. 1623. Schutterspenning van de voormalige Confrérie „de Edele Busse" te Middelburg. De schutterij van de Edele Busse of die van de Kolveniers is in 1509 opgericht. Hun oudst bekende Hof stond op de Zuidzijde van den Dam. Zij verlieten dit vermoedelijk in 1594, toen zij een erf en huis achter de Langevielepoort betrokken. Zij bleven er niet, want tusschen de jaren 16071611 werd daar het sierlijke Schuttershuis met toren, tegenover de Langeviele gelegen, gebouwd, dat thans nog bestaat. In 1787 werd de Schutterij ontbonden. In 1623 verscheen hun tweede gildepenning, die met groote zekerheid door Joh. Looff is vervaardigd. (Afb. 24.) Voorzijde: De vogel Phoenix met uitgespreide vleugels, op rijzende uit zijn door een stralende zon in vlammen gezet nest. Parelrand. Keerzijde: Een Bourgondisch vuurstaal, waardoor twee ge kruiste bussen of vuurroeren steken, aan drie zijden door groepjes van drie kogels, waaruit vlammen schieten, omgeven. Tusschen de bovenste kogels het gildenummer. Onderaan A" 1623. De A is hier als monogram geteekend. Parelrand. OmschriftI VA LEANT QVIINTER NOSDISSIDIVM (VOLVNT). De beide figuurtjes voor en achter VALEANT zijn een 1 en een L, zooals Looff die nu en dan teekende. Koper l). 38 m.M. Minard van Hoorebeke 2) II, nos. 415 1) Deze stempel heeft ook gediend voor de Schutterij van de Edele Busse van Veere. Op de plaats, waar het gildenummer staat, vindt men een deel van het wapen der stad Borssele ingeslagen. Zie Tijdschr. van het Kon. Ned. Gen. voor Munt— en Penningkunde, 17e jaarg. (1909), blz. 1, plaat I, 4. 2) L. Minard van Hoorebeke.Description de méreaux et autres objets anciens des gildes et corps de métiers. Gand. 1877 —1879, 2 dln.

Archief | 1925 | | pagina 123