76 Een dergelijk geval deed zich voor met 3 vaten meekrap uit de meestoof te Eikerzee, welke te Brouwershaven werden aange houden. I)it geschil wordt in der minne geschikt, in dien zin, dat deze partij ten slotte ter keuring wordt aangeboden te Zierikzee, blij vende de gevallen kosten ten laste van de geïnteresseerden in de meestoof. (Notulen 7 Nov. 1724.) In de verhandeling van Philip Millee, „The method of „cultivating madder as it is now practised by the Dutch in „Zealand" uitgegeven te Londen in 1758 wordt vermeld (pag. 4): we shall first exhibit the Method in which it is cultivated „at Zirkzee, where this is best understood". „In all the Netherlands there is no where better Madder „cultivated than in Schouwen", en pag. 5 „It is granted, thas the best land for producing of Madder is in Schouwen enz." Of de uitstekende qualiteit der meekrap uitsluitend haar oorzaak vond in de bijzondere geschiktheid van den bodem dezer eilanden meen ik te mogen betwijfelen en naar mijne meening mag de streng gehandhaafde keuring te Zierikzee mede wel in rekening gebracht voor den goeden naam van het artikel. Het recht der keuring bleef bestaan, al werden de voorschriften en eischen zelf herhaaldelijk gewijzigd, zooals bij de plakkaten der Staten van Zeeland van 8 Sept. 1662, 29 Sept. en 31 Oct. 1671, 13 Sept. 1699 en 28 April 1733. Behalve de bepalingen omtrent het maximum percentage aarde, dat de verschillende sorteeringen meekrap mochten bevatten, waren voorschriften gegeven omtrent den tijd van delven n.l. van September tot Maart, het verbod van delven van jonge meekrap, d. i. meekrap van het eerste jaar, terwijl mee, die bij de droging in de meestoof was gebrand, werd afgekeurd en bovendien zonder eenige vergoeding vernietigd.

Archief | 1925 | | pagina 160