77 Een enkele maal werd dispensatie verleend 1. Op 15 Sept. 1594 werd aan de eigenaar der meede, liggende in de landen gelegen tusschen de afpalinge van de te maken nieuwe haven voor Zierikzee toegestaan hun jonge meede te reeden in oudere niettegenstaande de keure der meede en dit zonder consequentie. 2. De meede uyt de stove van Yianen gekomen, die afgebrand is, ontheven van de boete van verbrand en tweepakkig te zijn 5 Nov. 1706. De verplichting, de dwang, tot het doen keuren te Zierikzee is als een knellend voorschrift in Schouwen gevoeld.. Nauwelijks is de republiek der Vereenigde Nederlanden ten onder gegaan, of bij den raad van Zierikzee komt op 14 Sept. 1795 in de communicatie van die van Welland, dat zij meekeurders hadden aangesteld als zich op gronden van vrijheid en gelijkheid niet meer subject rekenende aan de keur van Zierikzee. Een gelijk declaratoir komt 26 Sept. d. a. v. in van Eikerzee. In 1806 (7 Maart) is uitgevaardigd de Ordonnantie omtrent de meekrapbereiding en negotie van de Bataafscbe Republiek en het Departementaal Bestuur van Zeeland geeft op 1 Sept. d. a. v. uit Een Instructie voor de keurmeesters der meede in het departement Zeeland en Een Instructie voor de droogers, stampers en andere stoof- gewrochtens van de onderscheide Meestoven in het departement Zeeland. Het Koninklijk Besluit van 28 Oct. 1819 (Staatsblad no. 54) geeft maatregelen tot wering der kwade practijken in de bereiding en den handel van meekrap en in 1837 worden in Zeeland bij Provinciaal Blad no. 52 afgekondigd instruction op de keuring, op de drogers enz. Alle keuren, verordeningen, reglementen en instructiën zijn bij Koninklijk Besluit van 21 Januari 1845 (Staatsblad no. 5j inge trokken.

Archief | 1925 | | pagina 161