80 dit gewas, als de teellaag voldoende dik was voor deze diep wortelende plant. Op deze lichtere gronden werd daarom bij voorkeur twee jarige meekrap gekweekt en op de zwaardere gronden de driejarige. Een bouwlaag van 25 a 30 c.M. werd noodzakelijk geacht. De afdeeling Zierikzee van de Z. L. M. gaf in eene uitvoerige beschrijving van de bodembewerking daarbij een vruchtomloop van ongeveer tien jaren aan, maar naarmate in de 19e eeuw de cultuur was toegenomen, werd de vruchtomloop ingekort en met tusschenpoozen van vier en zelfs van drie jaren meekrap verbouwd. In de eerste helft der 19de eeuw was de braak nog in zwang, maar na 1850 en vooral na 1860 vermindert bet braakliggen der bouwlanden sterk. In dit braakland werd of wintergerst of tarwe verbouwd en het volgend jaar meekrap geplant. Met of zonder braak werd aan deze graansoorten als voorvrucht de voor keur gegeven. Eene zeer zware bemesting met stalmest werd toegepast; van 25 tot 30 wagenvrachten (voeren) per gemet. Slooten en water gangen werden herhaaldelijk bedolven en de uitkomende specie na behoorlijke indroging en dit waarschijnlijk ook voor de uit- looging van het vele zout, onder den naam van „oever" op het land gebracht. Bij en na de verdwijning van de meekrap-cultuur komt eerst het gebruik van kunstmest op en in dezelfde periode ligt de stichting, der stoomgemalen in Schouwen, Dreischor, de Vier Bannen van Duiveland en Ooster- en Sir Jansland, zoodat van eenigen invloed van kunstbemesting of van verlaging van den bodemwaterstand geen waarnemingen bestaan. Na de bemesting werd de grond geploegd en geëgd („geslecht") om eene goede verdeeling van den stalmest in den bodem tot stand te brengen en tijdig voor den winter op „wintervoor" geploegd, waarmede de najaars- of herfstbewerking was geëindigd. De taaie en zware kleigronden werden reeds in den herfst aan ruggen geploegd, welke den naam hadden van „bedden"op de gemakkelijker te bewerken gronden werden deze bedden eerst in het voorjaar geploegd.

Archief | 1925 | | pagina 164