89 In de 19e eeuw werden de stoven in steen gebouwd, sommige in IJselsteen, andere in Waalsteen. De bedrijfsvorm dezer ondernemingen laat zich niet met een enkel woord omschrijven. Van oudsher behoorden de meestoven aan 16 aandeelhouders. Slechts een zeer schaarsche uitzondering komt hierop voor. Tevergeefs heb ik gezocht naar de beteekenis van dit getal. Hoogstens kan men dus spreken van een maatschap, doch zonder statuten, want hetgeen men statuut of reglement geliefde te noemen, waren niet veel anders dan bepalingen omtrent de beurtregeling der bewerking van de meekrap, omtrent het niet verantwoordelijk zijn voor schade aan of vernietiging der aangebrachte meekrap, zelfs wanneer deze was veroorzaakt door nalatigheid of schuld van het personeel of wegens ondoelmatige inrichting der meestoof, en verder omtrent de betaling van het verschuldigde wegens de bewerking der meekrap, van de „reedhuur". Het geheele bedrijf was dus eene bewerking naar eene vaststaande belooning (loon) of huur en dit gold zoowel voor den aandeel houder als voor den niet aandeelhouder. Bewijzen van aandeel werden, voor zoover mij bekend, niet uitueueven. Overdracht van aandeelen door onderhandschen of o O publieken verkoop en toebedeeling bij boedelscheiding kwam telkens voor en de vermelding in de daartoe betrekkelijke acten kon men dus als een titel van aankomst beschouwen, vooral als men na voorafgaande kennisgeving was toegelaten in de vergadering van aandeelhouders, die jaarlijks werd gehouden „tot het doen der opwigte" en „der rekening". In geen enkele der stoofrekeningen wordt melding gemaakt van eene kapitaalsrekening. Bij de stichting had ieder deelhebber zijn Vi6 gestort in de stichtingskosten benevens de kosten van den zoogenaamden „lossen inventaris" en de loonen der werklieden van de eerste „teelte". De rekening is dus eene eenvoudige opsomming der ontvangsten en uitgaven; een batig saldo wordt verdeeld en een nadeelig slot bijbetaald. Het vormen van een reservefonds of van eenige afschrijving op het bouwkapitaal is nergens te vinden.

Archief | 1925 | | pagina 173