107 Deze bedragen met inbegrip der pachtsommen f 1052,31 per Hectare voor driejarige meekrap. De in rekening gebrachte opbrengst is echter voor Schouwen en Duiveland te laag gesteld en behoort naar de vermelde af- deelingsverslagen en die der Kamer van Koophandel te Zierikzee minstens met 200 K.G. te worden verhoogd, zeer ongunstige jaren zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. Het gewicht aan muilen was in deze eilanden ook aanmerkelijk hooger dan in genoemde berekening. Bij een marktprijs van f 20,voor het hardgoed kon nog meekrap geteeld worden, en bij eene middelmatige opbrengst is dit gebleken juist te zijn. Daalden de prijzen daar beneden, b.v. in 1823 tot f 18, of in 1847 tot f 19,dan werd in het algemeen verloren. In de jaren tusschen 1860 en 1870 komen menigmaal prijzen voor boven f 30,en werden groote winsten met de meekrap cultuur behaald. De Kamer van Koophandel te Zierikzee vermeldt reeds in het jaarverslag over 1873, dat de prijzen dit jaar van f 26,en f 27,terugliepen tot f 17,a 18,maar dat aanzienlijke hoeveelheden, die of minder verfgehalte of minder helder voor de plank waren, bijna geen nemers vonden. En dan volgt deze onheilspellende zin De oorzaak dezer belangrijke verlaging van prijzen en luste loosheid voor dit artikel is toe te schrijven aan de mededinging der kunstmatige alizarine, welker gebruik meer en meer veld schijnt te winnen en die de verhooging der meekrap-prijzen, volgens het gevoelen van bevoegde beoordeelaars, immer in den weg zal blijven staan. Het landhuishoudkundig congres in Juni 1874 te Zierikzee gehouden stelde zich als eerste vraagpunt Wat kan in het belang der meekrap-teelt gedaan worden, teneinde het hoofd te bieden aan de dreigende concurrentie der kunstalizarine? Indien de meekrap-teelt moet worden ingekrompen of ver vangen, welke handelsgewassen zou men het voordeeligst in de plaats der meekrap kunnen verbouwen enz.

Archief | 1925 | | pagina 191