118 hebbe vuyt u.E. laeste scrivens, twelck my lieff is geweest om hooren; ic soude mijnne heere over lange gescreven hebben, maer verwachtende ofter yet nieus vuytter zee commen zoude, om mijnne heere te vereeren met een cleyne ghifte, zoo heeft het wat lange aengeloepen, verhoepende uwe E. tselfde ten besten zult nemen, want nyet besonders gecommen is. Ic dancke uwe E. van de narcissen ende irides bulboses, voorts aengaende die bulben als andere planten die welcke doer begeerte van Sr. Arnoudt Verhouwen aen my versocht om te visi teeren' een mandeken met planten gesonden aen I). Simon de To var, ende sommige bedorven ende verrot als mijnne heere bv desen sal bevinden ende dat goet gebleven is, doer de begeerte van Sr. Verhouwe geplant hebbe in mynnen hoff totter tijt toe datter eenighe schepen souden vaeren naer Spaengien, twelck nyet geschiet en is, overmits alhier expresselijck verhoeden is de vaert op Spaengen2) ende die naer Vranckrijcke gevaeren zijn hebben moeten boxge stellen dat se naer Spangen nyet vaeren en sullen, die schepen die naer 1 taliën willen zijn, mede al te saemen ge- arristeert ende sommige die cooren hadden ontlaeden, dan alleen- lijck te vaeren naer Vranckrijck als naer Indien hebben moeten daervoor en borge stellen, als vooren. Boven in de mande ge vonden in pampieren, die pampieren alle verrot onder doer het schieten van de coronen imperiales van de vochticheyt van haere cleyne wortelen die verre geschoeten waeren, eerst de nombre van zes coronen imperiales alle tsaemen goet, twee bulben aen mei- 1) Arnoudt Verhouwe was een Zeeuwsck koopman en reeder, ook te Middelburg woonachtig en die blijkbaar zendingen voor Clusius naar Spanje bezorgde, zooals in dit geval een mand met planten bestemd voor doctor Simon de Tovar, Spaansch medicus wonende te Sevilla. Arn. Verhouwe trad o. a. in 1602 bij de oprichting der Vereenigde O. I. Compagnie als een der bewindhebbers op voor de Middelburgsche kamer. 2) De vaart op Spanje en Portugal (sedert 15S0 door de Spanjaarden veroverd) was door de regeering in de Nederlanden in 1586 verboden, omdat het niet aan ging dat de Ilollaudsche en Zeeuwsche kooplieden voortgingen om met den Spaanschen vijand handel te drijven. Ondanks dat verbod bleven de Nederlanders op Spanje en Portugal varen, totdat Philips 11 in 1595 op vierhonderd van onze schepen beslag wist te leggen, hetgeen de Nederlandsche kooplieden aanzienlijke verliezen bezorgden. Toen zat de vrees er meteen in en werd 'men voorzichtiger.

Archief | 1925 | | pagina 202