121 No. 1 goet, noch diversche andere veselachtige planten twelck altesaemen door liet verrotten nyet te bekennen en waeren, dit is alle tgene ick gevonden hebbe in de mande om te senden aen D. Simon de To var naer Sivillien, doer Sr. Ar.nodt Verhouwen, hebbe de selfde twee ofte drie daegen gehouden, alzoo Sr. Ver- houwe seidde aen uwe E. gescreven te hebben, heeft my gebeden dat ick se wilde in de eerde stellen totter bequaemer tijt ofter noch eenige schepen souden moegen op Spaengen vaeren. Ende alzoo hebbe ick geleden ontrent den eersten october ofte tweede die selfde geplandt in mijnnen principaelsten besloeten hoff achter mijn huys, op drie beddekens elck besonder eerst alle mijn vuytgenoemen ende goede notitie gehouden totter tijt mijnne heere gelieve die selfde planten wederomme te hebben ofte den tijt compt om die selfde te versenden naer zijn gelieven. Eerst hebbe die beddekens eerst om doen spitten ende onder cort mest geleydt, daernaer eerde op ende die planten inne geplandt, hoe- pende met de hulpe godts dat se wel groeyen sullen, ende dat uwe E. de toecommende soemer suit zijn bloeyen in mijnnen hoff 2), om alsdan den toecommende augustus te versenden ofte daerinne te doene uwe E. gebefte. Ic zoude mijnne heere over acht daegen zijnnen E. brieft' beantwoort hebben, maer alzoo geen bequaem boede 3) hadde, hebbe gebeydt tot nu toe. Ic soude het blicke doosken met de ander doose gesonden hebben maer sal se noch bewaeren tot u.E. begeerte. Ic sende wederomme het man deken ende een cleyn tonneken oude canary win4) alzoo noch geen nieuwe verwachtende zijn, met wat bajonsche carstaeynen 5) ende 50 orangen en 12 lemoenen van Biscaeyen met een cleyn tonneken sucaeten met flueris d oranges6) gemengt, een doosken van mijnnen marmalade gemaect, alzoo wy geen spansche noch 1) Hier is dus uitdrukkelijk sprake van een hof achter het huis van Willem Parduyn. (Zie noot 6 op blz. 114.) 2) Deze zinsnede zou er op kunnen wijzen, dat Clusius het plan heeft gehad in den zomer van 1597 naar Middelburg te komen, doch ik vermoed dat dit niet gebeurd is. 3) D. i. bode. 4) Zie noot 2 op blz. 114. 5) Kastanjes van Bayonne. 6) D. z. oranjebloesems.

Archief | 1925 | | pagina 205