123 Ic hebbe in dit schip geweest om te vraegen naer wat vrempts, maer daer en is nyet dan wat wortelen dat die wilden eten ge- soeden ofte gebraeden, ic hebben se gebraeden gegeten ende ge- prouft. He wilden heeten die emigai), ic sende inijnne lieere daervan zes wortelen, te weten vijff van eender soorte ende een ander die lanck is een weinich gecnobbelt seggen dat een ander soorte is, ic hebbe een van de 5e geleydt in een grau pampier om dat se begon te schieten, ic hebbe twee gestelt in potten om te sien wattet zijn sal. Indien inijnne lieere gelieft sal een wortel geven aen mijnnen vriendt Christiaen Porket 2). Noch sende ic een soorte van noeten ofte boenen twelck zy eten met eenige farine van wortelen van boomen in een pampier alzoo het man deken gepackt was genaempt by de wilden carosza3). Biddende dat mijnne lieere in danck neme: indien daer yet vrempts is in de andere schepen sal mijnne heere gedachtich wesen. Hiermede my recomm an dee rende in de goede gratie van uwe E., God almaclitich biddende u.E. te houden in langhe gesondtheyt. metter haeste desen eersten november '96. u.E. goetwilligen dienaar Willem Jasper.duyn wat ic vermach. Deze brief, waarvan alle vier zijdjes geheel vol geschreven zijn, draagt geen adres meer, zoodat hij in een aparte enveloppe inge sloten zal zijn geweest. Dit schrijven dato 1 Nov. 1596 (hetwelk een antwoord was op Clusius' brief van 12 Oct.) werd den 3en Nov. te Leiden ontvangen en den 9en Nov. door Clusius beantwoord. V. Edele wijse discrete Heer. Mijnheere, uwe E. welvaeren waer ons lieff om hooren, aengaende de onse ic dancke God van 1) Met „emiga" zal waarschijnlijk bedoeld ziju „ignaine", dat is de zg. brood wortel afkomstig van Dioscoreae spec. div. Clusius vermeldt deze zendiug van Willem Parduyn in zijn Rariorum plant, hist. pag. LXXVI1I en LXXIX. 2) Christiaan Porret was apotheker te Leiden. 3) Met die carosza-noten zijn waarschijnlijk bedoeld de zaadkernen van Elaeis guineensis, terwijl de wortelen waarvan die negers meel maakten, misschien wel maniok (cassave) wortels kunnen zijn geweest.

Archief | 1925 | | pagina 207