128 vail constantinopolen met het cleyne looft' mitsgaders de andere soorte staen zeer schoon om te bloyen ende hebbe daervau dit jaer drye affsetsels, waervan ick uwe E. wel een affsetsel wil senden indien ick een selven daermede wisse te vereeren met noch eenige andere frayicheden die ick jaerlijcx noch verwachte waervan ick uwe E. nyet naer laten sal liberaelijck mede te deelen want ick my selven versekere dat ick jaerlijcx wat besunders sal crygen, alsoo ick altselve selfts van constantinopelen hebbe gebracht. Ende alsoo ick verstaen dat uwe E. oock liberaelijck mede deelt diegene die hen eenichsins als liefhebbers van blommen houden waeronder ick my als een vande minste houde, soo bidde ick uwe E. vruntelijck my oock nyet te willen vergeten ende my te ver eeren met twee, drye ofte viere van zyne schoone tolleuren van tulpaen jae alwaert maer een, want hoe weinich het is dat van uwe E. hant compt sal tselve met grooten danck accepteren. Tsal uwe E. oock gelieven mijnen naem inden Arbary te vermanen by de blommen die uwe E. soo by den voorschr. jonge Johannes 2) Roels ende Wm. Jasparsz. toegesonden zyn, als namentlick de hiasinten stellatis bissantine 3), de cleene witte tulpakens, de mattegon mettet cleyne loolf' ende deze gelluwe fritelaria met nogh andere die ick uwe E. verhope toe te senden ende alsoo ick uwe E. nyet langer wil molesteren met lesen, sal alleene hierop verwachten een cleen brieffken ofte antwoorde 4) op dese iegenwoordige metten bringer deses metten welcken ick u. E. wel vruntelijck soude bidden andermael my gedaclitich te willen wesen van eenige vremde colleuren hoe weinich het is. Biddende den almogenden mijn heere te hebben in zijn heylige hoede, met grooten haest. Vuyt Middelbourg den 8 mey 1597. Uwe E. dienstwillige Jehan Som er. Aan mijn heer, heer Clusius woonende tot Leyden. Deze brief dato 8 Mei 1597 werd den .13en Mei te Leiden ontvangen en den 16en d. a. v. door Clusius beantwoord. 1) Arbary, d. w. z. Herbarius. 2) D. i. Ds. Joh. de Jonghe junior, (zie hierboven.) 3) Hyacinthus stellatus Syzaiitinus, zie Clusius, Rar. pag. 184 cum fig. 4) Clusius heeft dit schrijven van Johan Somer den 13en Mei te Leiden ont vangen en hem daarop den 16en Mei geantwoord.

Archief | 1925 | | pagina 212