IX De verzameling van geschiedkundige voorwerpen en zeldzaamheden werd verrijkt met de volgende voorwerpen Een stemkastje, eene kogeltang en een doosje rekenstaafjes, geschonken door den heer A. Langejan te Middelburg. Eene koperen tabaksdoos met het jaartal 1832, geschonken door den heer D. Meulenberg te Oudelande. Eene bewerkte steenen vaas uit de 18e eeuw en twee steenen kogels, afkomstig van de hofstede Popkensburg te St. Laurens, geschonken, dank zij de t.usschenkomst van den heer Mr. J. A. Heijse te Middelburg, door de erven Des Tombe te 's-Gravenhage. Na de afbraak van het kasteel Popkensburg in 1863 waren deze voorwerpen op het erf der aangrenzende boerderij geplaatst. Steenen kamer. Mejuffrouw M. G. A. de Man heeft van 29 Ajiril 1919 af de steenen kamer beheerd (aanvankelijk met Dr. J. H. Vernhout). Thans heeft de conservatrice echter tot groot leedwezen van het bestuur die functie neergelegd, die in het vervolg door den heer P. J. van der Feen Jr. zal worden vervuld. Mejuffrouw De Man heeft de goedheid gehad in het thans volgende verslag een overzicht te geven van de belangrijke schenkingen, die een welsprekend getuigenis afleggen van de groote belang stelling, door mejuffrouw De Man reeds lang voor 1919 getoond. Het verslag luidt aldus: „De aanwinsten, in 1924 verkregen, staan opnieuw in het teeken van de scherven. En dit is verblijdend. Schreef de geestige auteur van „Uit de leerschool van de spade" niet zie N.lt.C. van 14 Januari 1922 dat dateering, waar het zeer oude woon plaatsen betreft, slechts door aardewerk kan «worden gegeven. „Want" vervolgt de schrijver, „als een archaeoloog voor een praehistorische opgraving staat en geen scherven vindt, gelooft hij niets Iedere stam in de oudheid had zijn eigen type en ontwikkelt dat op zijn manier Hij leest nationaliteit en tijdperk met vrijwel onfeilbare zekerheid af uit een hoopje gebroken napjes en kommetjes". De schervenvondsten uit Zeeland dateeren, wel is waar, niet uit den praehistorischen tijd, maar de gevonden brokstukken van oud aardewerk op het strand, kunnen tegelijk met de daar ter

Archief | 1925 | | pagina 21