XVII Hij leefde, volgens den heer Alf'r. Bóquet, tijdens liet Romeinsche Rijk vóór deszelfs verval. Ten slotte worde vermeld, dat het monument voor graaf Willem II, dat bij besluit van 31 Maart 1919 aan het Rijk was afgestaan, thans is weggehaald. Het werd in 1819 in de Koorkerk te Mid delburg ontdekt en zal daar ook weer worden opgesteld." De Conservatrice der ouderwetsche kamer en die van de Zeeuwsche kleed er drachten zond het volgende verslag: „Uitgaande van ondervinding en verstrekte mededeelingen, dat het Zeeuwsche kostuum, helaas, door jonge lieden minder wordt gedragen dan vroeger, komt het ons gewenscht voor steeds een en ander voor de afdeeling kleederdrachten aan te koopen, zoo zich hiertoe de gelegenheid voordoet. Zoo bood de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten in den afgeloopen zomer in de Abdijgebouwen gehouden ons de kans een ouderwetschen „tun-oed" eene verbastering van „tonhoed" vanwege den hoogen, ronden vorm, -aan te schaffen, alsmede een „pluimpetje" waarmede het Walchersche boerenjongetje zoo grappig gekleed is. Gaarne hadden wij door deze gelegenheid meerdere artikelen verkregen, maar de vasthoudendheid aan hun goed, aan vele plattelanders eigen, verijdelde ons streven. Wel gelukte het van elders aan te koopen enkele kleedingstukken, voorheen door zeer kleine boerenkindertjes gedragen. Mevr. Den Bouwmeester-de Jonge had de vriendelijkheid voor de verzameling ten geschenke aan te bieden een fraaie pop, in de dracht, zooals die in het midden van de vorige eeuw in Zuid-Beveland werd gedragen. Ook verkreeg de afdeeling van den heer Dr. J. de Hullu eene z.g. „steebkas", zooals die diende ter opberging van den ouderwetschen steekhoed. Een paneeltje in olieverf, voorstellende een rustbewaarder uit den eersten regeeringstijd van Koning Willem I mag mede als eene goede aanwinst worden beschouwd. Mij werd verzekerd, dat het de kleederdracht voorstelt van een deurwaarder bij de Recht bank. Het komt mij evenwel waarschijnlijker voor, dat de voor gestelde rustbewaarder moet worden aangezien voor den door de jeugd ten plattelande zoo gevreesden „sampetter" of juister uit- Archief 1925 b

Archief | 1925 | | pagina 29