6 eeuw uit Duitschland naar hier gekomen, waar zij zich blijvend heeft gevestigd t). De poorterboeken van Middelburg zijn van af 1610 door de gemeente-archivarissen, wijlen W. O. Swaying en Dr. W. S. Unger nagezien, persoonlijk deden wij dit nog voor een 40-tal jaren vroeger, maar zonder eenig succes. De naam Looff of De Looff kwam er geen enkelen keer in voor. De familie was echter in 1599 hier woonachtig, daar de doopboeken der Neder- duitsch-hervormde gemeente op dat jaar een Joh. (de) Looff, als toen in September gedoopt zijnde, vermelden. Deze Johannes komt er in voor als zoon van Antoni Pieteiïse, later genaamd Looff. Om verschillende redenen kan deze in 1599 geboren Johannes de latere stempelsnijder niet zijn geweest s). Tijdens de 17e eeuw komt de naam van een Joh. Looff herhaalde malen in de „weesregisters" voor, o. a. in de jaren 1656 en 1665, toen de stempelsnijder Looff reeds lang was overleden. Vermoedelijk is onze Johannes ook met den voornaam alleen van zijn vader in de officieele boeken ingeschreven geweest, zoo als dat veelal gebeurde. Later zal hij dien naam met dien van Looff hebben verwisseld. Het eerste bericht, dat wij over hem lezen, dateert van 1627, in welk jaar hij zijn meesterproef voor deken en beleeders van het goud- en zilversmidsgilde heeft afgelegd en als vrijmeester daarin werd opgenomen 3). Of het in Looff's tijd ook reeds verplichtend was, is mij onbekend, maar wel weet ik, dat in 1) Thans is de naam Looff in Middelburg uitgestorven. De De Looff's daaren tegen komen er nog voor. De betrokkenen behooren tot den eenvoudigen burgerstand. Dat die naam in Duitschland nog heden ten dage bestaat, bewijst o. a. de naam van den gezagvoerder van den op 11 Juli 1915 gezonken Duitschen kruiser Königsberg in de lluliji-rivier in Oost-Afrika, die Looff heette. 2) Deze Johannes Looff trouwde in October 1618 met Jozijnjte Schkiyebs, j. d. van Gent, en is later hertrouwd met Mayken Jacobus dochter. Onder de getuigen komt o. a. zijn vader als Antoni Fieteesz. Looff voor. In 1624 werd hun zoon Johannes gedoopt. 3) Ik meen ergens te hebben gelezen, dat Joh. Looff in den eersten tijd nog onder Duitschen invloed heeft gewerkt. Dit bewijst echter niet, dat hij in dat land zou zijn geboren, want het kwam dikwijls voor, dat een jonge man zijn leerjaren in den vreemde doorbracht.

Archief | 1925 | | pagina 70