14 Johan Looff, isersnyder van de munten in Zeelant, dat hy suppliant eenige jaeren 't selffve ampt tot goed contentement hebbende bedient, zoo hy als noch is doende, ondertusschen hem mede vorder heeft geoeffent niet alleene tot voors. zijne bedieninge, maer oock wat aengaet het stuck ende kennisse van den assaye van de munten, op hope ende vertrouwen, Uwe Edele Hooch Mogende noch meerder ende getrouwen dienst daerinne te mogen doen, midts 't welcke ende alzoo tegenwoordig vaceert de plaetse ende bedieninge van Assayeur- Generael, die U Hooch Mogende buyten twijffel medt een bequaem persoon sullen soecken te bekleeden, soo versoeckt hy suppliant ootinoedich, dat Uwe Edele Hooch Mogende ge lieven hem de voorscr. bedieningen van Assayeur-Generael te vergunnen, medt vertrouwen van een getrouwen ende bequaemen dienaer ende tevreden zijnde daervan de proeve mede uut te staen. Dit doende etc." De proef voor allen bestond in het essayeeren van een gouden munt quitzelier en van den zilveren leeuwendaalder. Wat de gouden munt betrof, daarvan was van allen het verkregen resul taat gelijk, namelijk „met zijn zilver en loot behoorlijck geassayeert op 18 karaten, 3 greynen". Van den zilveren leeuwendaalder was het essaai echter verschillend, het varieerde tusschen 9 penningen en 9 penningen 1/2, 5/g, 3/4, 23x/4 grein enz. Het essaai van Johan Wijntges, die de betrekking heeft ge kregen, was ontleed op 9 penn. l/2 grein, dat door Johan Looff gemaakt op 9 penn. J/8 grein. „De brootgens verscheelden 1/i greyn. Dito zijn proelf hermaeckt ende gevonden: op 9 penn. 5/8 greijn schaers. De brootgens verscheelden alsvoren 1/i greijn, ende 't eene brootgen was bruyn". Bij de latere proeven op 3, 4, 5, 6 en 7 November genomen de eerste hadden in Augustus en September plaats gehad werd o.a. de Zwolsche leeuwendaalder van 1637 geëssayeerd. Johan Wijntges heeft er niet aan deelgenomen. De examinatoren waren blijkbaar tevreden over het resultaat van zijn essaais, op 28 Augustus en 8 September genomen, die gelijkluidende cijfers aangaven.

Archief | 1925 | | pagina 78