17 consenteert ende geaccordeert, geoctroijeert, consenteren,accor deren ende octroijeeren bij desen JohaN Looff, isersnijder van de Munte van Zeelant, dat hij voor den tijt van seven eerst- comende jaren alleene in dese Vereenichde Nederlanden sal mogen maecken, snijden, slaen, drucken, gieten ende vercoopen den triumph-penningh over de victorie, de veroveringe ende redditie der stadt Breda onder de gehoorsaemheijt van desen Staet, die hij Johan Looff ondernomen heeft te maecken, verbiedende allen ende eenen ijegelycken ingesetenen deser landen binnen den voorss. tijt van seven jaren den voorss. triumphpenningh in 't groot ofte clein, in 't gout ofte silver, off auder(s)ints na te snijden ende te maecken, slaen, drucken ende te vercoopen bij juweliers, coopluiden, deeckens, gout- ende silversmeden, sonder consent ende weeten van den voorss. Joh an Looff, opte verbeurte ende peenen van sulcke nage sneden ende nagemaeckte penningen ende daerenboven van de somme van 150 car. gulden, t' appliceren een derdendeel daervan ten beliouwe van den officier, die de calangie doen sal, het tweede derdendeel ten beliouwe van den armen en het resterende derdedeel ten beliouwe van den meergenoemden Johan Looff. Gedaen in Den Hage, den 8 September 1638." De penning schijnt in den smaak te zijn gevallen, want er bestaan enkele van elkander afwijkende stempels van. Het is ook mogelijk, dat deze door het springen van den eersten stempel zijn ontstaan. In Februari 1610 is Looff opnieuw met een verzoek bij de Staten-Generaal gekomen, zooals uit het volgende blijkt: „Is ter vergaderinge gelesen seekere memorie aen liaer Ho. Mo. gepresenteert uit den naem ende van wegen Jan Looff, yzersnyder van de Heeren van Zeelant, daerby hy versoeckt, ten behoeve van de Generaliteyt te mogen drucken in gout op een stempel, by hem geprepareert, seeckeren Triumphpenninck over het innemen van de stercke stadt van Breda, desirerende hy suppliant daerneffens te verstaen, hoeveel goude Triumph- penningen hy suppliant jegens betalinge soude leveren. VVaerop gedelibereert sijnde, is goetgevonden ende verstaen, dat men liierinue niet can treden". Archief 1925 2

Archief | 1925 | | pagina 81