23 Gedenkpenningen. Looff's eerste werk op dit gebied is, zoover wij weten, een penning op de inneming van 's-Hertogenbosch en Wezel door Frederik Hendrik. 1629. De overgave van deze onneembaar geachte stad aan het Staatsche leger had een ongewone beroering in den lande verwekt. De jubel was algemeen. Er zou nu een einde komen aan het on noemlijke leed, dat de Bosschenaren aan de omringende landen en plaatsen hadden berokkend. Het is dus verklaarbaar, dat de verovering van Den Bosch met uitbundige vreugde werd begroet Jammer, dat de overwinnaars in hun jubel te ver gingen en het den Bosschenaars, die door het langdurige beleg geheel uitgeput en terneergeslagen waren geworden, zeer moeilijk maakten, waarvan het gevolg was, dat een deel der bewoners, alsmede vele geeste lijken en kloosterlingen de stad verlieten of plannen maakten dit te doen, wat JIezeaians 2) doet zeggen, dat de veroveraars „die ongelukkige vluchtelingen beschouwden als ondieren van allerlei soort, die door den Leeuw der Yereenigde Nederlanden uit het Bosch verdreven werden, dat zij bewoonden". Het is deze voorstelling, die op de gedenkpenningen op de inneming der stad door Looff wordt afgebeeld. Het is duidelijk, dat hem de opdracht van hoogerhand is verleend en dat zoowel de zinnebeeldige voorstelling als de om- en opschriften niet door Looff zijn uitgedacht. Zijn tijdgenoot, de reeds vermelde Laurens van Teylingen, essayeur-generaal en stempelsnijder, heeft even eens op deze gebeurtenis een medaille uitgegeven met gelijke voor stelling en zelfde op- en omschriften. Zie: Van Loos 3) II, blz. 183. Beide kunstenaren hadden van de Staten-Generaal het privilege 1) Ook in Zeeland, want talrijk zijn de Zeenwsche vrijwilligers geweest, die onder P. Janssen aan het beleg hebben deelgenomen. Swalue geeft zelfs aan Janssen's medewerking de eer, dat de stad spoediger is kunnen worden ingeuomeu. E. B. Swalue. De daden der Zeeuwen gedurende den opstand tegen Spanje, blz. 186. 2) J. C. A. Hezemans. 's Hertogenbosch van 1629 tot 1798. 's Hertogenbosch 1899, blz. 22. 3) G. van Loon. Beschrijving der Ned. historie-penningen. VGravenhage 1723 1731. 4 dln.

Archief | 1925 | | pagina 87