25 Wat vertaald zeggen wil: ,,'s Hertogenbosch, eertijds van de grootste veldheeren der wereld wel belegerd, doch nooit gewonnen, is van Frederik Hendrik, prins van Oranje, bevelhebber van de heirlegers der Vereenigde Gewesten van Nederland den laatsten van grasmaand berend en, na het bemachtigen der schansen, welke in sterkte de stad gelijk en op den eenigsten toegang in 't gezicht der afgeslagene hulpbenden gelegen waren,» terwijl de vijand met zijn en 's keizers leger in de Veluwe getrokken alles te vergeefsch ondernam, den 17den van herfstmaand des jaars 1629, veroverd. Met voorrecht gemaakt door J. Looff." Zilver. 60 gram. 61 m.M. Van Loon, II, blz. 182, no. 1. Fransche» editie blz. 179. Snoeck, Bijdragen l) no. 265. Cat. Kon. Penningkabinet no. 603. 2. Er bestaat een variëteit van dezen penning, afgebeeld bij Van Loon II, blz. 182, no. 2. De voorzijde is gelijk aan den eersten. De keerzijde verschilt in details van den rand, die smaller, stijver en daardoor minder fraai is. De opschriften zijn gelijk, behalve dat op dit exemplaar SILVA-DUC1S enCÜ. PRIV. staat. Snoeck, Bijdragen. 266. Zilver. 62 gram. 58 m.M. Verzameling Teyler, Haarlem. Zeeslag nabij het Slaak2) en veroveren van de vijandelijke vloot. 1631. Langer dan een halve eeuw, zegt Blok 3), was Zeeland van vijandelijke troepen bevrijd geweest. Nadat in 1627 Spinola een vergeefsche landing op Zuid-Beveland had beproefd, werd in 1) M. A. Snoeck. Bijdragen tot de Penningkunde van ld oord-Brabant. Tweede druk. Amst. 1897. 2) Het Slaak van Maerlo (in dien tijd een schor of eilandje) verbindt de rivier de Eendracht met het Hollandsch Diep en loopt als een voortzetting van de Een dracht (oudtijds Mosselkreek geheeten) tusschen het tegenwoordige eiland St. Philips- land en de kust van Noord-Brabant 3) P. J. Blok. Geschiedenis van het Nederlandsche volk1899, deel IV, blz. 308.

Archief | 1925 | | pagina 89