74 Velerlei uitdrukkingen en woorden, in gebruik bij deze cultuur, zijn of in onbruik geraakt of alleen verklaarbaar, als zij daarmede in verband worden gebracht. Het doel nu van deze verhandeling is, deze woorden en uit drukkingen vast te leggen, maar ik meen hierin slechts te kunnen slagen door eene beschrijving te geven van de cultuur en de bewerking. De kunstmatige droging en het daarop volgende stampen, later fijnmalen, der meekrap had plaats voor rekening van den ver bouwer, zoodat de bereiding in nauw verband stond met de cultuur. Wanneer de meekrap als gewas is ingevoerd, is niet bekend. Volgens verschillende schrijvers was zij den Romeinen bekend en zou zij door Gallië haar weg hebben gevonden naar onze landen. In ieder geval is de cultuur eeuwen oud. Men mag aannemen, dat keuren, verordeningen en ordonnan tiën eerst dan zijn uitgevaardigd, als de te regelen zaken reeds bestonden. ]F. van Mieris vermeldt in zijn groot Charterboek (Ille deel), dat Jan van Chatillon op 7 Juni 1380 vrijheid verleent aan iegelijk poorter van Tholen tot het zetten en houden van meestoven aldaar. Ik Cai.and heeft aan het Zeeuwsch Genootschap overgebracht: de keur op het bereiden van- en den handel in meekrap „geor- dineert" te Bergen op Zoom den 10 Augustus 1441. Van de hand van mr. G. A. Rokeer komen in het archief van het Zeeuwsch Genootschap onder den titel „Vroegere en latere mededeelingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland" jaargangen 1866/1869 twee keuren betrekkelijk de meekrap voor nml. „De oudst bekende keur op het bereiden van- en den handel in meekrap in Zeeland" en wel die te Reimerswaal van 9 September 1480 en „Nog eene (oudere) verordening (ordonnantie) op het delven, „reeden en keuren van meede" gegeven te Zierikzee den 23sten Mei 1443. Van deze laatste ordonnantie zégt de zooeven genoemde B. Galand

Archief | 1925 | | pagina 158