33 In het laatst aangehaalde werk van VMnulaeus wordt wel een korte geschiedenis gegeven van het Jezuïetencollege, waar Schipman rector was. Maar de gelieele geschiedenis wordt behandeld in een bladzijde en Schipmans naam komt hier niet voor. Maar gelukkig, ofschoon de oogst schraal is, toch zijn er wel halmen, die korrels in zich bevatten. Ik bedoel hier de werken van de paters de Backer en sommer- vogel i) en de „Reinische Akten 2). Bovendien verschaft een noot behoorend bij een artikel van Père Louis Delplace 3) eenige interessante bizonderheden. Jacobus Schipman of Navarchus 4), zooals hij zich ook wel teekende, werd geboren te Hondschotte in het tegenwoordige Eransch Vlaanderen in het jaar 1520. Hij werd in de Jezuietenorde opgenomen te Rome door den El. Ignatius zelf in 1555. Hij was toen reeds geneesheer en hij stond den stichter der Jezuietenorde bij in zijn laatste oogenblikken 5). Voor het eerst ontmoeten wij hem in de Nederlanden in het jaar 1561. Een fragment van een „Historia Collegii S. J. Lovanii" deelt mee dat in 1561 te Leuven was superior of primus rector Jacobus Scipmannus 6). Hat hij zoowel superior als rector heet, ligt hieraan dat rector de nieuwe titel voor het hoofd van het collegium was. 1) P. P. Aug. et M. dei Backer, Blbliothèque de la Compagnie de Jésus P. I, B ibliographiie Nouvelle edition par Carlos Sommervogel S. J. Bruxelles et Paris 1894. A. de Backer S. J. Blbliothèque des Bcrivains de la Compagnie de Jésus ou notices bibliograph iques. avec la collaboration d'ALOis de Backer et de Charles Sommervogel Liège et Lyon 1872. 2) J. Hansen, Rheinische Akten zur Geschichte des JesuitenordensBonn 1896 in de Publikationen der Gesellschaft für Rheinische Geschichtskunde. 3) Naam van het artikel luidt: P. Louis Delplace, Z'établissement de la Com pagnie de Jésus dans les Bays-bas et la mission du Père Ribadenajra a Bruxelles en 1556, aangehaald in de Précis historiques de Bruxelles, 1886, Tome 35, p. 345, aanteekening. (Medegedeeld door P. Alered Poncelet te Brussel). 4) Blbliothèque de la Compagnie de Jésus Ier part. p. 1596. Blbliothèque des Bcrivains de la Compagnie de Jésus. Tome 2ième p. 14831484. 5) Précis historiques de Bruxelles. Année 1886. Tome 35, p. 345 note. 6) Rheinische Akten u. s. w. S 76.

Archief | 1926 | | pagina 100