34 De voorganger van Schipman, Pater A driaenssens, heet steeds superior. In een bericht van 1 Januari 1565 4), opgesteld door Joannes Rhetius, lezen wij „Dominica secunda ad vent us, doctor Franciscus Costerds Mechliniensis professionem emisit Lovanii cum doctore Jacobo Scipmanno rectore Collegii Lovanxensis atque, ut nobis refertur, adfuit tuin in templo magna frequentia populi etdoctorum virorum". 10 December 1564 hield dus Schipman zijn inaugureele rede. Waar de doctor Schipman is gepromoveerd is onbekend, in Leuven zeker niet. Gedurende zijn verblijf in België maakte hij deel uit van het bureau van den Pater Provinciaal. Tijdens zijn rectoraat te Leuven werkte hij veel om de macht der Jezuieten te vergrooten. Het aanzien en de geleerdheid was gestegen. Zijn bibliotheek had een grooten naam. Hij schrijft 12 September 1575 aan den Pater Generalis: „Lovaniurn cuin 4 vel 5 personis accepi, cum 45 reliqui et ampla omnium rerum supellectili, librorum ingenti copia, adeo ut nomen magnum illa bibliotheca habeat" 3). Hij was een knap financier en bekwaam beheerder. Daaïom werd hij naar Douai gezonden, waar het deerlijk in de war was, in 1571. Zijn verblijf was daar slechts 2 maanden, in 1573 nog eens twee maanden en in 1574 werd bij daar rector 4). Hij bleef daar ruim anderhalf jaar en werkte weer hard. Het resultaat was dat zijn lichaam, toch reeds lijdend aan een nier kwaal, uitgeput raakte. Hij ging naar Antwerpen, raakte zwaar ziek en stierf 12 Mei 1576 5). Hij stond in briefwisseling met vele groote Jezuieten van dien 1) Rheinische Akten u. s. S 508. 2) Valerius Andreus Fasti Academici studii Generalis Lovaniensis. Lovauii 1650, noemt zijn naam niet. 3) Schriftelijke mededeeling van Père Alfred Poncelet te Brussel. 4) Mededeeling van P. jVlfr. Poncelet. Verbetering van Bibliothèque de la Compagnie de Jésus lère partie Tom. V p. 1596, waar staat dat Schipman in 1571 reeds rector te Douai was. 5) Bibliothèqne de la Compagnie de Jésus lère partie Tom V. p, '1596.

Archief | 1926 | | pagina 101