39 „14 Juli 1565 is de burgemeester Gornelis Cornelisz. de Lange naar Brussel getogen om aan Hare Hoogheyt de Hertogin een request te overhandigen, waarin men te kennen gaf, dat de stad nog altoos zonder „predicant" was en dat de Deken Jan Pasciiasius, niettegenstaande dezen, ingevolge haar ordonnantie, de stad en haar jurisdictie ontzegd was, zich nog steeds in Vos meer ophield en hij van daar uit de gemeente al even onrustig hield, alsof hij in Tholen was". In Augustus van dat jaar togen burgemeesters andermaal naar Brussel ter bekoming van een „predicant" en eenigen tijd later, gaat mr. Pieter Rezen naar het land van Voorn, ten einde aldaar te vernemen „naar de qualiteyt van den persoon van een priester, die aldaar gherecommandeert was, mits de stad door d'absentie van den Deken zonder predicant was". De kerkelijke rekeningen van 1566 tot 1572 zijn alleen onder teekend door Jan Paschasius. Na 1573 wordt zijn naam niet meer gevonden in de kerkerekeningen. Waarom hij werd vervangen door een nieuwen Deken in 1575 is moeilijk te zeggen en nog raadselachtiger is het, waarom hij werd ontpoorterd l). Nog is er een geheele geschiedenis aan zijn naam verbonden, vooral met het oog op de eigendommen der kerk. Verder weten wij van hem, dat hij in 1590 zijn poorterschap of poorterrecht, aan de kerk heeft betaald, een omstandigheid, die bewijst dat hij vóór 1590 korten of langen tijd afwezig is geweest. In 1603 werd hij in de kerk begraven en 15 Sept. van dat zelfde jaar maakte de Diaconie in haar stukken bekend, dat zijn vaste eigendommen aan haar, een Protestantsche instelling waren gelegateerd 2). Tevens maakte hij een legaat aan het college „Standonck" te Leuven, waarvan hij misschien regent is geweest 3). Dit laatste college was een Roomsclie instelling. Uit onzen brief blijkt, dat men den Deken allerminst van ketterij heeft te verdenken 4). 1) A. Hollestelle a. \v., blz. 44844-9. 2) A. Hollestelle a. \v., l)lz. 455. 3) A. Hollestelle a. w., blz. 456/57. Valerius Andreas, Fasti Academici studii Generalis Lovaniensis. Lov. 1650, p. 275. 4) Dit doet A. Hollestelle a. w., blz. 455.

Archief | 1926 | | pagina 106