xxviii Een geheel ander beeld geeft ons Walcheren, waar bij de be volking van het platteland voor een groot deel de kinderen reeds op zeer jeugdigen leeftijd in het landseigene costuum worden ge stoken Ook hiervan hebben wij een naar de gemeenten bewerkte statistiek opgemaakt 2). Wat men, in Walcheren rondziende, reeds heeft kunnen consta- teeren dat de Zeeuwsche dracht zich meer heeft gehandhaafd (of moeten wij eigenlijk niet zeggen in mindere mate is afgelegd) bij de vrouwelijke dan bij de mannelijke bevolking, vinden wij ten aanzien ook reeds der schoolplichtige bevolking volkomen bevestigd en in onze tabel in cijfers uitgedrukt. Twee derde der meisjes, één derde slechts der jongens, dragen hier nog het lands eigene costuum. Ook de geografische verbreiding van het verschijnsel klopt in onze cijfers met den algemeenen indruk. Het uiterst geringe percentage van Nieuw- en St. Joosland, het laagste van heel Walcheren, moge ons verwonderen, dat -in een plaats als Souburg, zoo dicht bij de beide steden gelegen en zoo weinig landelijk in de samenstelling van zijn bevolking, nog maar weinig kinderen zich door hun kleederdracht laten onderkennen, kan ons niet verbazen. Het hoogste percentage daarentegen ten aanzien van de leerlingen, die het nationale costuum getrouw bleven, vinden wij. voor de meisjes in Aagtekerke, dat door Meliskerke, Zoutelande, Westkapelle en Grijpskerke op den voet wordt gevolgd, voor de jongens te Westkapelle, waarop, met grooter verschil evenwel, Meliskerke" en Aagtekerke volgen. De cijfers van deze dorpen, ver boven het gemiddelde percentage uitstekend, zijn nog in staat ons ten aanzien van het Walchersch costuum hoopvol te stemmen. Moge de herhaling der enquête over eenige jaren uitwijzen, dat de algemeen gekoesterde vrees voor verdwijning der zoo smaakvolle en karakteristieke drachten althans voor Walcheren niet is gegrond. 1) Naar wij vernemen komt hier echter de gewoonte op, de kinderen eerst op schoolplichtigen leeftijd op zijn Zeeuwsoh te kleeden. 2) Zie de tabel II

Archief | 1926 | | pagina 32