XXXI (Vervolg verslag van den secretaris.) Het „Archief" voor 1925 bevat: Jaarverslag over 1924/25. Het leven en de werken van Johannes Tjootf, stempelsnijder en graveur te Middelburg, door M. G. A. de Man. De verdwenen Meekrap-cultuur op Schouwen en Duiveland, door A. van der Weijde. Acht brieven van Middelburgers aan Carolus Clusius, door Dr. F. W. T. Hunger. Zoo zijn wij dan gekomen aan het eind eener vijf-jarige periode. Heel wat wenschen zijn onvervuld gebleven, maar het bestuur kan toch gelukkig straks bij het overdragen van zijne taak aan de opvolgers zeggen als in het doorgeefspelletje met het brandende stokje, waarvan Dumaurier in „Peter Ibbetson" vertelt„Le petit bonhomme vit encore". Het is wellicht niet te onbescheiden op dit oogenblik een kort woord te wijden aan de toekomst. Onze voorzitter heeft in eene der bijeenkomsten van dit Ge nootschap eens opgemerkt, dat eerst de wetenschap het leven mogelijk maakt. Het omgekeerde van dit treffende woord is stellig ook waarhet leven is onontwikkelde wetenschap of wetenschap in aanleg. Maar de ontwikkeling voltrekt zich niet altijd har monisch en onze tijd levert daarvan voorbeelden te over. Ver ontrustende verschijnselen in de samenleving zooals de mislukking van Duitschland's toetreden tot den Volkenbond, de tijdelijke stuurloosheid van ons staatsbestel, de bekende wrijvingen op geestelijk gebied, mogen en moeten symptomatisch worden opge vat: het oude denken beheerscht of begrijpt niet meer de nieuwe toestanden. De leiders der groepen denken te veel in onwerkelijke eenzijdigheden; zij streven volgens ouderwetsclien trant naar het integreeren, het absoluut maken, het aan anderen opleggen van subjectieve opvattingen. Maar de gevolgen dezer denkfout, de verkapte en openlijke oorlogen, werken door verspilling van energie en hersenschors dermate vernietigend, dat de menschheid uit drang tot zelfbehoud, in bitteren nood, gebracht wordt tot verandering van hare denkwijze. Plet relativistische denksysteem, dat de absolute onderlinge afhankelijkheid der verscheidenheden

Archief | 1926 | | pagina 35